Zdrowy biszkopt z jabłkami

Rezultat wykonania tego przepisu był dla mnie największym zaskoczeniem od dłuższego czasu.
Jak zwykle, szukałem czegoś innego. Pamiętacie naszą soccę z pomidorami lub nadzieniem cebulowym? To danie jest oczywiście przepyszne, ale jednak wymagało zapamiętania, by poprzedniego dnia namoczyć mąkę z ciecierzycy. Komu by się chciało?

Dlatego właśnie poszukiwałem przepisu, który umożliwi obejście tego kroku. Pierwsza myśl była taka: „Nie da się”. Jak często właśnie w taki sposób reagujemy na wyzwanie? Ja się nie będę przyznawał, ile razy u mnie się to zdarzyło. Dość, że następną myślą było: „Ja nie dam rady?!”
I w końcu trafiłem gdzieś na wskazówkę, jak wykonać soccę, nie musząc przewidywać, kiedy będziemy mieli na nią ochotę – wystarczyło do masy dodać jajek i zrobić danie w innej formie. Jednak jego wykonanie wraz z nadzieniem to temat na inną historię.
Dzisiaj zajmujemy się ciastem, które stanowi naturalną ewolucję przepisu na wytrawną soccę z jajkami. Pomyślałem zuchwale (to do mnie podobne), że skoro na wytrawnie się udało, to na słodko tym bardziej pójdzie świetnie. Zaprojektowałem zatem lekką szarlotkę na mące z ciecierzycy.
Wyszła tak lekka, że Asia nazwała ją biszkoptem… No cóż, tak to właśnie jest w kuchni. Zrobisz coś, nastarasz się, a na końcu powiedzą, że to, co zrobiłeś jest czymś całkowicie innym.
Jednak w tym wypadku zupełnie mnie to nie zmartwiło. Od lat poszukiwałem zdrowego przepisu na biszkopt, który nie będzie suchy, zakalcowaty i tak niesmaczny, że może go uratować jedynie krem czekoladowy. I teraz się udało!
Ten biszkopt jest tym bardziej niezwykły, że mogą go jeść osoby na diecie bezglutenowej. Przyznajcie, że rzadko Wam się zdarza spotkać taki okaz ciasta. A przy tym jest niesamowicie smaczne – lekko wilgotne, rozpływające się w ustach. I bardzo proste, a to też ważne.
Piszecie się na to?

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na foremkę o wymiarach 13x20 cm
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
100 g mąki z ciecierzycy
50 ml wody
250 g jabłka (1 duże) (1)
1 jajko (2)
4 małe jabłka (do nadzienia) (1)
cynamon do smaku
Wykonanie
Piekarnik nagrzać do 200 st. C (tryb góra dół, bez termoobiegu)
Jabłko zmiksować z wodą na gładką masę, dodać mąkę i wymieszać dokładnie.
Dodać jajko ubite na bardzo puszystą masę i wymieszać.
Piec około 30 minut do momentu, aż wierzch będzie rumiany.
W międzyczasie przygotować nadzienie:
Jabłka pokroić w kostkę. Umieścić w garnku z małą ilością wody.
Dodać cynamon i rozgotować lekko (około pół godziny) tak, aby zostały kawałki, a część jabłek miała postać musu.
Na podpieczony spód nałożyć nadzienie.

Wskazówki
(1) jabłka: więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście
(2) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)



#biszkopt #zdrowybiszkopt #biszkoptbezglutenowy #bezglutenoweciasto #biszkoptzjabłkami #zdroweciasto #ciastobezcukru #biszkoptbezcukru