top of page

Szybkie ciasto migdałoweZaczęło się tak jak zawsze. Przygotowywaliśmy paschę na tegoroczną Wielkanoc. Jak kuchenni pracusie uznaliśmy, że świetnie będzie smakowała z migdałami. Niestety, bardzo szybko okazało się, że…


- Mamy tylko te w łupinie.

- No to trzeba sparzyć.

- Ile?

- Nie wiem. Sparz wszystkie.

- Ale tu jest prawie 500 g!

- No to do czegoś się je zużyje.


Ale wiecie jak to jest z niesprecyzowanymi celami w stylu „kiedyś”, „gdzieś” i „do czegoś”. Zaskakująco szybko i podstępnie zamieniają się w „nigdy”, „nigdzie” i „naprawdę nie mam pomysłu, co można zrobić z tymi migdałami”. Orzechy leżały sobie w lodówce i nieuchronnie transformowały się do postaci stanowczo szkodliwej dla zdrowia.


Na szczęście z pomocą przyszedł nasz niezawodny asystent, wierny wybawiciel i dobroczyńca. Wujek Google. No, tak właściwie nie jest naszym krewnym, ale skoro żaden z prawdziwych wujków nie był skłonny podpowiedzieć nam, co można zrobić z obranymi migdałami, to byliśmy skazani na rady przybranego.


W każdym razie znaleźliśmy przepis, który, chwała Bogu, był bardzo prosty. Sami wiecie, że nasze receptury często tylko z pozoru wydają się banalne (nam się zawsze takie wydają), ale potem jakoś tak się staje, że sprawy komplikują się w całkowicie niekontrolowany i, co gorsza, niezrozumiały dla nas sposób. Tym razem jest inaczej. Ciasto, które Wam dzisiaj prezentujemy wymaga jedynie ubicia jajek i wymieszania ich z mąką migdałową. W dodatku, jest to tradycyjny hiszpański wypiek, nazywany Torta de Santiago.


Mimo prostoty wykonania, rezultat przechodzi najśmielsze oczekiwania. Wyobraźcie sobie wilgotny biszkopt o delikatnym posmaku migdałów i cynamonu (zadziwiająco dobrze się tu łączą!). Ciasto które jest jednocześnie lekkie i pożywne. Smaczne, ale nie za słodkie.


Ok, trochę popłynąłem, ale naprawdę musieliśmy się powstrzymać, żeby nie zjeść całego przed wykonaniem zdjęć. A samym przygotowaniom do procesu… fotograficznego towarzyszyły okrzyki: „Ale to pyszne!”


Jeśli macie ochotę na ciasto, które doskonale uzupełni niedzielną kawę, a jednocześnie nie chcecie narobić się w kuchni, sięgnijcie po ten przepis. A jeśli wcale nie macie takiej ochoty, to też go wypróbujcie.


I koniecznie dajcie znać w komentarzu, jak Wam smakuje.


Smacznego,

Asia i Michał
PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ


Składniki

Na keksówkę o długości 28 cm


4 jajka (1)

125 g miodu (2)

½ łyżeczki cynamonu

200 g mąki migdałowej (lub zmielonych migdałów)


Wykonanie

 1. Piekarnik nagrzać na 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

 2. Jajka ubić z miodem na puszystą masę (około 10 minut).

 3. Dodać cynamon oraz mąkę migdałową (lub zmielone migdały) i delikatnie wymieszać.

 4. Ciasto wylać na formę wyłożoną papierem do pieczenia.

 5. Piec 25-30 minut.


Wykonanie (Thermomix)

 1. Jeśli macie mąkę migdałową, przejdźcie do punktu 2. W przeciwnym razie zmielcie migdały w naczyniu – sprawdzać proces mielenia (15-20 sek, obr. 10). Jeśli będziecie mielić migdały zbyt długo, tłuszcz się oddzieli i migdały stracą sypką konsystencję. Następnie przesypcie proszek do oddzielnej miski i umyjcie naczynie.

 2. Piekarnik nagrzać na 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

 3. Jajka ubić z miodem na puszystą masę (10 min, obr. 4 z motylkiem).

 4. Dodać cynamon oraz mąkę migdałową (lub zmielone migdały) i delikatnie wymieszać (30 sek, obr. 2,5).

 5. Ciasto wylać na formę wyłożoną papierem do pieczenia.

 6. Piec 25-30 minut.


Wskazówki


(1) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(2) miód: jeśli chcecie mieć dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page