Szarlotka doskonała

Przepis na szarlotkę ciągle ewoluuje. Przez cały czas szukamy doskonałości i dzięki temu szarlotka powoli staje się naszym ulubionym ciastem. Ostatnio robimy ją kilka razy w miesiącu. I trudno się dziwić, bo właściwie osiągnęliśmy mistrzostwo w kruchości i delikatności ciasta!

W poszukiwaniu perfekcji sięgnęliśmy do starych dobrych metod przygotowywania kruchego ciasta. Użyliśmy bardzo zimnego masła, żółtek (zamiast całych jajek) i odpowiedniej mąki. Dzięki temu otrzymaliśmy spód, który dosłownie rozpływa się w ustach! A w połączeniu z bardzo słodkimi obecnie jabłkami stanowi największą ucztę dla naszego podniebienia.
Ogłaszamy zatem, że nie będziemy już dłużej szukać! Przepis na doskonałą, zdrową szarlotkę zostaje oficjalnie opublikowany :) Bardzo się cieszymy, że możemy się nim podzielić z Wami. A jeśli chcecie, żeby ciasto wyglądało wyjątkowo, przygotujcie je w taki sposób, aby wyglądało tak jak na zdjęciach Asi. Nie jest to wcale takie trudne: wystarczy rozwałkować kawałek ciasta na okrągły placek, pokroić w paski, a następnie ułożyć z nich kratkę. Przy okazji jest to bardzo fajna zabawa ;)
Wracając jeszcze do sekretu udanego kruchego ciasta, pamiętajcie o tym, by wszystkie składniki były bardzo zimne. Dzięki temu spód wyjdzie idealny!
PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na formę o średnicy 26 cm
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
Ciasto:
150 g mąki owsianej (1)
300 g mąki orkiszowej np. typ 1850 lub 700
1 łyżeczka sody oczyszczonej
75 g daktyli (2)
150 g zimnego masła klarowanego (3)
6 żółtek (4)
ew. 75 g jogurtu
Masa owocowa:
4 średnie jabłka
1 łyżeczka cynamonu

Wykonanie
Piekarnik nagrzać na 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
Mąkę i sodę zblendować z daktylami.
Dodać masło klarowane i zmiksować lub posiekać nożem.
Dodać żółtka, bardzo krótko zagnieść plastyczne ciasto. Konsystencją powinno przypominać zwykłe kruche, więc w razie potrzeby dodać mąkę owsianą lub jogurt. Odłożyć 1/4 ciasta, a pozostałą część wyłożyć do formy i zapiec 15 minut.
W międzyczasie przygotować masę owocową: jabłko zetrzeć na tarce, dodać cynamon i wymieszać.
Pozostawione ciasto rozwałkować na grubość ok. 2 mm i pokroić na paski o szerokości 2 cm.
Na podpieczone ciasto wyłożyć starte jabłka, a z pasków ułożyć kratkę.
Piec jeszcze około 30 minut (do zrumienienia).

Wykonanie (Thermomix)
Piekarnik nagrzać na 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
Mąkę i sodę zblendować z daktylami (obr. 10, 1 min.).
Dodać masło klarowane i zblendować (obr. 5, 20 sek.).
Dodać żółtka, bardzo krótko zagnieść plastyczne ciasto (wyrabianie, ok. 1 min.). Konsystencją powinno przypominać zwykłe kruche, więc w razie potrzeby dodać mąkę owsianą lub jogurt. Odłożyć 1/4 ciasta, a pozostałą część wyłożyć do formy i zapiec 15 minut.
W międzyczasie przygotować masę owocową: jabłko zetrzeć na tarce, dodać cynamon i wymieszać.
Pozostawione ciasto rozwałkować na grubość ok. 2 mm i pokroić na paski o szerokości 2 cm.
Na podpieczone ciasto wyłożyć starte jabłka, a z pasków ułożyć kratkę.
Piec jeszcze około 20 minut (do zrumienienia).

Wskazówki
(1) mąka owsiana: mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych
(2) bakalie: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe
(3) masło klarowane: najlepiej zrobić je samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj
(4) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)
(5) jabłko: więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście
(6) wiórki kokosowe: kupując wiórki kokosowe warto zwrócić uwagę na skład produktu; bardzo często dodaje się do nich dwutlenek siarki lub inne konserwanty; warto zwrócić uwagę, czy wiórki są duże i soczyste, czy też mają konsystencję miału węglowego – te drugie to raczej odpadki w procesie produkcji, które mają dużo gorszy smak i prawie nie posiadają aromatu kokosa

#szarlotka #zdrowaszarlotka #ciastozjabłkami #zdroweciasto #bezcukru #ciastobezcukru