Socca w wersji puszystej

Szukałem takiego przepisu bardzo długo.
Kiedyś bardzo często robiłem sobie do pracy soccę z warzywami. To niesamowicie smaczne danie, które znajdziecie tutaj, jest jednocześnie bardzo pożywne. Jednak jego przygotowanie wymaga wieczornej zaawansowanej aktywności umysłowej, polegającej na przypomnieniu sobie, że należy namoczyć mąkę z ciecierzycy. Przyznacie, że po intensywnym dniu nie każdemu z nas chce się pamiętać o tym, co będziemy robić jutro.
Dlatego właśnie poszukiwałem receptury, która pozwoli mi uniknąć zbędnych obowiązków. I znalazłem. Wiem, że cieszycie się z tego powodu tak samo, jak ja, więc przechodzę do wyjaśnienia sekretu.

Brzmi on zaskakująco banalnie: jajka.
Do tradycyjnej mieszanki na soccę (składającej się z mąki z ciecierzycy i wody) dodałem po prostu pianę z jajek. Ale taką mega-puszystą. Mówię Wam, puszyściutka była ta piana.
I tak właśnie powstał przepis na soccę z jajkami, która wcale oryginalnego dania nie przypomina. Co nie zmienia faktu, że potrawa zgodna z tą recepturą jest niesamowicie smaczna. Puszysta, z lekko chrupiącym brzegiem i delikatna w taki sposób, jaki jest charakterystyczny jedynie dla biszkoptów.
No i to nadzienie – pikantne, warzywne i pełne wartości odżywczych oraz błonnika. Znakomicie współgra ze strączkowym, białkowym spodem.
Jeśli lubicie lekkie obiady, to nasza propozycje idealnie się sprawdzi w Waszej kuchni. Zwłaszcza, że robi się je naprawdę szybko. A może macie pomysł na swoje nadzienie? Nie wahajcie się go wykorzystać :) Ustawiajcie swoją dietę tak, aby Wam się podobała, a będziecie mieli mnóstwo satysfakcji zarówno z gotowania, jak i smakowania potraw.
Pozdrawiamy Was serdecznie,
Asia i Michał

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na 2 porcje
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
Spód
100 g mąki z ciecierzycy
200 ml wody
¼ - ½ łyżeczki soli (1) (w zależności od upodobań smakowych) lub 1 łyżeczka pasty czosnkowej (2)
1 jajko (3)
Nadzienie
1 jajko (3)
2 pomidory (4)
1 cebula (4)
kilka ząbków czosnku (4)
¼ - ½ łyżeczki soli (1) lub 1 płaska łyżka pasty czosnkowej (2)
czosnek niedźwiedzi, pieprz, oregano – po szczypcie, do smaku
Wykonanie
Piekarnik nagrzać do 200 st. C (tryb góra dół, bez termoobiegu).
Jajko ubić na bardzo puszystą masę.
Mąkę wymieszać z wodą, doprawić solą lub pastą czosnkową i dodać ubite jajko. Rozprowadzić w formie o wymiarach 17 na 15 cm. Piec około 30 minut do momentu, aż wierzch będzie rumiany.
W międzyczasie przygotować nadzienie:
Cebulę, pomidory i czosnek posiekać na drobno.
Dodać jajko i przyprawy i wymieszać.
Na podpieczony spód wyłożyć warzywa.
Podpiekać jeszcze 30 minut, aż cebula lekko się zrumieni i zmięknie.

Wskazówki
(1) sól: trzeba uważać na rodzaj używanej soli; naszym zdaniem najlepsza jest sól himalajska i niejodowana sól kłodawska; jod, którym “wzbogaca się” popularną białą sól, szkodzi naszemu układowi hormonalnemu
(2) pasta czosnkowa: przepis na domową pastę czosnkową znajdziecie tutaj
(3) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)
(4) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i kasze bio lub od znajomego rolnika

#socca #pomidory #glutenfree #bezglutenowe #ciecierzyca #daniebezglutenowe #puszystapizza #pizzazkalafiora