top of page

Racuchy bez drożdżyGotujemy w naszym domu wiele rzeczy. Czasami sięgamy do inspiracji Wschodu (tak jak w przypadku Kuchni Pięciu Przemian), innym razem bawimy się formą (co widać wyraźnie w przepisie na kuleczki a la Ferrero Rocher czy Rafaello). Jednak najważniejsze inspiracje mają dużo głębsze źródło. Biorą się z tęsknoty za słodkim, dosłownie i w przenośni, dzieciństwem, swobodą smakowania, pięknem chwil i czarem tradycji.


Jednym z przepisów, które pochodzą z takiej właśnie inspiracji, są racuchy z jabłkami.


Od zawsze kojarzyły mi się z domem mojej Babci. A zwłaszcza z czasem wakacji, gdy po długiej podróży (umówmy się, że maluchowi każda sekunda trzygodzinnego przejazdu autobusem dłuży się niemiłosiernie) pojawialiśmy się w progu i witał nas zapach smażonych racuchów – obietnicy gorącej uczty, lekko przyprószonej cukrem pudrem. Babcia znała oczywiście na pamięć rozkład jazdy PKSów i doskonale wiedziała, kiedy zacząć rozgrzewać patelnię.


Racuchy na drożdżach były potrawą dojrzałego lata, ponieważ ważny składnik tego dania stanowiły wczesne jabłka. Jabłonie obradzały zazwyczaj tak obficie, że brakowało pomysłów na przetworzenie owoców (ostatecznie, nikt nie dysponuje tak pojemną piwnicą, ani żołądkiem, by pomieścić smażone w nieskończoność dżemy). A jednocześnie takie wczesne, kruche jabłka świetnie sprawdzały się w krótko smażonych plackach, bo pod wpływem ciepła nabierały idealnej konsystencji rozpływającego się w ustach musu.


I ten właśnie efekt postanowiliśmy powtórzyć w naszej kuchni. Z drobną zmianą. Nie przepadamy za drożdżami (no, może z wyjątkiem gwiazdy drożdżowej raz na jakiś czas), więc zdecydowaliśmy się na zastąpienie ich sodą. Dzięki bannockowi wiedzieliśmy już, że połączenie jej z jogurtem sprawi, że placki staną się baaaardzo puszyste. I tak się właśnie stało.


Czy musicie nam wierzyć na słowo, że racuchy są przepyszne? Oczywiście, że nie. Sięgnijcie po składniki i sami spróbujcie stworzyć w Waszym domu niepowtarzalną atmosferę, którą mogą wywołać tylko racuchy. Wasi domownicy zapamiętają te chwile, klimat na długo – może nawet na całe życie 😊 A to jest warte każdego wysiłku.


Pozdrawiamy Was serdecznie,

Asia i Michał


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na około 10 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


2 jajka (1)

200 g jogurtu naturalnego


75 g mąki owsianej (2)

50 g mąki orkiszowej typ 1850

½ łyżeczki sody oczyszczonej


2 jabłka, starte na tarce

lub: 1 jabłko starte na tarce i 2 duże brzoskwinie pokrojone na kawałki
Wykonanie

  1. Jajka i jogurt wymieszać dokładnie.

  2. Dodać mąkę oraz sodę i dokładnie wymieszać.

  3. Jabłka zetrzeć na tarce (oraz pokroić brzoskwinie), dodać do masy.

  4. Smażyć na suchej patelni (najlepiej żeliwnej). Racuchy mają być rumiane z obydwu stron.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Jabłka zmiksować w Thermomixie (10 sek., obr. 5), przełożyć do innej miski.

  2. Jajka i jogurt wymieszać dokładnie (20 sek., obr. 4).

  3. Dodać mąkę oraz sodę i dokładnie zmiksować (20 sek., obr. 4).

  4. Dodać starte jabłko i pokrojone brzoskwinie (10 sek., obr. 3).

  5. Smażyć na suchej patelni (najlepiej żeliwnej). Racuchy mają być rumiane z obydwu stron.Wskazówki


(1) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(2) mąka owsiana: można zrobić ją tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych#racuchy #racuchybezdrożdzy #zdroweracuchy #bezdrożdży

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page