top of page

Ptysie z kremem karmelowym



Jak powstają najlepsze przepisy? Jeśli regularnie czytacie naszego bloga, to pewnie już wiecie, że przez przypadek.


Tak właśnie w naszej kuchni pojawiły się… PTYSIE! A raczej ptysiątka, bo były małe, słodkie i urocze. A w jaki sposób zawitały do naszej kuchni? Już wyjaśniam.


Wyobraźcie sobie ciepły letni dzień. Bardzo ciepły. Wręcz gorący. I to do tego stopnia, że upał przygniata nas do ziemi, wyciskając wszystkie soki. W taki dzień ostatnią rzeczą, na jaką macie ochotę jest włączanie piekarnika. Aż tu nagle słyszycie coś takiego:


- Misiu, co pysznego zrobimy na moje urodzinki? Może eklerki? To jest taka pyszność!


I co? Nie zrobilibyście?



A to, że eklerki przerodziły się w ptysie wynika tylko z naturalnej ewolucji przepisów, zachodzącej niezależnie od mojej woli i pomysłów na spędzenie najbliższego czasu. Po prostu, w mojej głowie pojawiły się pyszne puszyste okrągłe ciasteczka z parzonego ciasta i postanowiły, że nie wyjdą z niej, dopóki nie pojawią się w świecie namacalnym.


I co? Nie zrobilibyście ich?


Ja nie mogłem się oprzeć. I dlatego właśnie dzisiaj prezentujemy Wam przepyszne ptysie, wypełnione po brzegi delikatnym kremem. Wyglądają tak pięknie, że mogę się założyć… ba, nawet wiem na pewno, że będziecie chcieli ich posmakować.


To co? Do dzieła?


PS. A tak się robi ptysie w naszej kuchni :)



PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 10 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


Ciasto


100 g mąki jaglanej

100 g mąki orkiszowej 1850 (lub owsianej lub jaglanej)

25 g sproszkowanych daktyli (można użyć daktyli w całości i zmielić je z mąką na proszek)

1 łyżeczka sody


200 ml wody

60 g masła klarowanego (1)


2 średnie jajka (2)


Krem


40 g suszonych owoców (3) (rodzynki, daktyle, figi, morele)

80 g płatków owsianych

20 g wiórków kokosowych (3)


1 szklanka mleka krowiego (4) lub roślinnego (5)

1 jajko (2)


40 g daktyli (3)

25 g masła (6)

35 g oleju kokosowego (7)


Wykonanie


  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Mąki wymieszać z daktylami i sodą.

  3. Wodę zagotować z masłem. Dodać mąkę i mieszając, zaparzać ją do momentu, aż ciasto zacznie odchodzić od garnka i stanie się lekko szkliste. Wystudzić.

  4. Miksować na najwyższych obrotach, dodając kolejno jajka (każde dokładnie połączyć z masą, zanim dodamy następne).

  5. Ciasto nałożyć do rożka cukierniczego (lub woreczka z odciętym rogiem) i formować na blasze ptysie o średnicy 7-8 cm.

  6. Piec 30 minut (do zrumienienia). Następnie wyłączyć piekarnik, uchylić lekko drzwiczki i suszyć do wystudzenia (najlepiej na kratce).

  7. W międzyczasie przygotować krem:

  8. Suszone owoce, płatki owsiane i wiórki kokosowe zmielić na proszek.

  9. Dodać mleko i jajko, umieścić w garnku i ugotować gęsty budyń (często mieszając). Schłodzić.

  10. Daktyle zmielić na gładką masę, dodać do nich krem, masło i olej. Utrzeć na gładką masę (można blenderem).

  11. Ciastka przekrajać wzdłuż na pół i nadziewać masą. Można udekorować polewą czekoladową (z naszego przepisu). Przechowywać w lodówce.


Wykonanie (Thermomix)


  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Mąki wymieszać z daktylami i sodą.

  3. Wodę zagotować z masłem (5 min, 100 st. C, obr. 2). Dodać mąkę i mieszając, zaparzać ją do momentu, aż ciasto zacznie odchodzić od garnka i stanie się lekko szkliste (30 sek., obr. 4). Wystudzić.

  4. Miksować, dodając kolejno jajka (każde dokładnie połączyć z masą, zanim dodamy następne) (30 sek na każde jajko, obr. 5).

  5. Ciasto nałożyć do rożka cukierniczego (lub woreczka z odciętym rogiem) i formować na blasze ptysie o średnicy 7-8 cm.

  6. Piec 25-30 minut (do zrumienienia). Następnie wyłączyć piekarnik, uchylić lekko drzwiczki i suszyć około 10 minut.

  7. W międzyczasie przygotować krem:

  8. Suszone owoce, płatki owsiane i wiórki kokosowe zmielić na proszek (30 sek., obr. 10).

  9. Dodać mleko i jajko, ugotować gęsty budyń (15 min, 95 st. C, obr. 2). Schłodzić.

  10. Daktyle zmielić na gładką masę (30 sek., obr. 10), dodać do nich krem, masło i olej. Utrzeć na gładką masę (30 sek., obr. 4).

  11. Ciastka przekrajać wzdłuż na pół i nadziewać masą. Można udekorować polewą czekoladową (z naszego przepisu). Przechowywać w lodówce.



Wskazówki


(1) masło klarowane: najlepiej zrobić je samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj


(2) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(3) bakalie: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(4) mleko krowie: krowie mleko warto wybrać uważnie; najlepsze byłoby mleko prosto od krowy, ale jeśli nie możecie go dostać, uważajcie na mleko sklepowe; na pewno odpada mleko UHT, które jest oczyszczone ze wszystkich składników odżywczych; jednak również mleko w butelce (pasteryzowane w niskiej temperaturze i mikrofiltrowane) różni się pod względem smaku i wartości; my polecamy mleko Strzałkowskie – naszym zdaniem najbardziej zbliżone do prawdziwego mleka


(5) mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj


(6) masło: najzdrowsze masło można przygotować samemu w domu; przepis tutaj


(7) olej kokosowy: najlepiej kupić olej nierafinowany, nieoczyszczony; wiem, że smakuje kokosem i jest droższy, ale oczyszczony, rafinowany olej nie zawiera niczego, co organizm mógłby użyć do budowania swojej wewnętrznej siły; ponadto, warto zadbać, by kupowany przez nas olej pochodził w Filipin – większość tłoczonych na zimno olejów to produkty tłoczone z prażonych wiórków kokosowych w Polsce (oczywiście na zimno, ale wiórki już i tak są pozbawione wartości odżywczych); tylko nieliczne oleje nierafinowane są tłoczone z miąższu kokosa na Filipinach – stąd wynika tak duża różnica w cenie oleju nierafinowanego; więcej o tłuszczach piszemy w tym poście





#ptysie #zdroweptsyie #ptysiezkremem #zdrowydeser #ciastoptysiowe

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metrowiec

bottom of page