top of page

Placki z mąki bananowej


- Zobacz, co dostaliśmy!

Spojrzałem z powątpiewaniem na żółtą paczkę. Mąka bananowa? Czego to ludzie nie wymyślą… Wrzuciłem pakunek na dno szuflady, przykryłem normalnymi mąkami i zapomniałem na dłuższy czas.


Kilka miesięcy później…


- Może byśmy zrobili coś z tej mąki bananowej? – proponuje Asia.

- A co takiego? – pytam się ostrożnie.

- No sama nie wiem – odpowiada, nie zastanawiając się zbyt intensywnie.

- Aha, czyli jak zwykle ja mam wymyślić?

- No tak byłoby idealnie.

- To może placki? – mówię w bliżej nieokreśloną przestrzeń i rzucam się w wir zadań do zrobienia.


Kolejne kilka miesięcy później (niebezpiecznie blisko terminu ważności mąki):


- To może byśmy zrobili te placki z mąki bananowej.

- Dobrze! Robimy je teraz?

- Tak od razu?

- Tak. Teraz albo nigdy!


No i zrobiliśmy. Kiedy myślę o tych plackach, przychodzi mi do głowy wspomnienie ich zapachu – wspaniały, gęsty aromat zbliżającej się pysznej kolacji. Przypominam sobie również wrażenia smakowe – lekki posmak banana wymieszany ze słodyczą jabłek.


Co jest niezwykłego w tych plackach? Nic, a jednocześnie wszystko. Są proste, sycące i przypominają ciepłe jesienne wieczory w rodzinnym domu. Z drugiej strony, przepis opiera się na mące bananowej, która nie tylko nadaje ciekawą konsystencję, ale i jest bezglutenowa, co dla niektórych osób jest bardzo ważne. Dodatkowo, pozwalają skorzystać ze składników odżywczych zawartych w bananie, nie narażając się na chemię, którą jest konserwowany ten owoc. Same zalety!


Jeśli macie ochotę na coś nowego, a jednocześnie bazującego na polskiej plackowej tradycji, zachęcamy do skorzystania z tej receptury. Smacznego :)PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki

na około 15 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


2 średnie jabłka (ok. 350 g)

1 jajko (1)

200 ml mleka krowiego (2) lub roślinnego (3)

100 g mąki bananowej

1 łyżeczka cynamonu


Wykonanie

  1. Jabłko zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.

  2. Dodać pozostałe składniki i dokładnie zmiksować.

  3. Smażyć na suchej patelni (najlepiej żeliwnej). Placki mają być rumiane z obydwu stron.
Wskazówki


(1) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(2) mleko krowie: krowie mleko warto wybrać uważnie; najlepsze byłoby mleko prosto od krowy, ale jeśli nie możecie go dostać, uważajcie na mleko sklepowe; na pewno odpada mleko UHT, które jest oczyszczone ze wszystkich składników odżywczych; jednak również mleko w butelce (pasteryzowane w niskiej temperaturze i mikrofiltrowane) różni się pod względem smaku i wartości; my polecamy mleko Strzałkowskie – naszym zdaniem najbardziej zbliżone do prawdziwego mleka


(3) mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj


PS. Mąkę bananową znajdziecie w sklepach z produktami Bio Planet.


#mąkabananowa #glutenfree #bezglutenowedanie #placki

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page