Pizza z kalafiora

Powiem Wam, że początkowo nie chciałem umieszczać tego przepisu na blogu. Jakoś tak wydawało mi się, że wszyscy już go znają i powtarzanie go u nas jest całkowicie niepotrzebne. Nawet nie wiedziałem, jak bardzo się mylę!
Okazało się, że wiele osób, które odwiedzają naszą stronę internetową (kochani, dziękujemy, że jesteście z nami!) nie znało tego patentu na pizzowy spód, a pozostali z radością poznają naszą recepturę. A my z wielką chęcią się nią podzielimy, bo dlaczego by nie? :)
Czym różni się nasza kalafiorowa pizza od najbardziej popularnych przepisów? Ma tak chrupiący i smakowicie zrumieniony brzeg jak pszenno-drożdżowy pierwowzór. I, co ważniejsze, robi się ją stosunkowo szybko, ponieważ nie wymaga dwukrotnego zapiekania.

A co takiego niezwykłego jest w kalafiorowej pizzy? Oprócz tego, że jest pyszna? Przede wszystkim jest lżejsza dla żołądka, ponieważ nie zawiera pszenicy i drożdży. Dzięki temu łatwiej się trawi, a my możemy wykorzystać energię do swoich celów, zamiast koncentrować się na metabolizowaniu spożywanych posiłków. Poza tym… zawsze wychodzi. Dlatego jest świetnym daniem nawet dla osób, które uważają, że Bozia poskąpiła im talentu kulinarnego :)
Ta pizza świetnie smakuje również w formie mniejszych placków i na zimno. Dlatego śmiało możecie przygotować ją jako przekąskę do pracy.
To co, lecimy po kalafiora i do roboty :)
Smacznego,
Asia i Michał

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na 2 porcje
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
Spód
½ kg kalafiora (1)
2 jajka (2)
70 g mąki owsianej (3)
może być w wersji bezglutenowej
1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
½ łyżeczki oregano
szczypta pieprzu
1 łyżeczka pasty czosnkowej (4) (lub 2 posiekane ząbki czosnku i ¼ łyżeczki soli (5))
Farsz
1 średnia cebula, 100 g
4 średnie pomidory, ½ kg
½ łyżeczki pasty czosnkowej (4) (lub 2 posiekane ząbki czosnku i ¼ łyżeczki soli (5))
¼ łyżeczki pieprzu
inne przyprawy wg gustu (czosnek niedźwiedzi, oregano, lubczyk, natka pietruszki)

Wykonanie
Spód
Nagrzać piekarnik do 200 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
Zagotować w garnku około 1 litr wody.
Kalafior zmielić, aż będzie miał gramaturę ryżu. Wrzucić do wrzątku i gotować 10 minut. Odcedzić na sicie i odcisnąć. Lekko przestudzić.
Dodać pozostałe składniki spodu i rozłożyć płasko na blasze (grubość: ok. 0,5 cm)
Piec przez około pół godziny w 200 st. C.
W międzyczasie przygotować farsz
Cebulkę posiekać i zeszklić na suchej patelni.
Dodać pozostałe składniki (pomidory posiekać na drobne kawałki), zagotować i dusić na małym ogniu, aż woda odparuje.
Wyjąć spód z piekarnika i rozłożyć na nim farsz. Można posypać posiekanymi świeżymi ziołami, np. bazylią i oregano.
Smacznego :)
Wskazówki
(1) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i kasze bio lub od znajomego rolnika
(2) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)
(3) mąka owsiana: można ją zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych
(4) pasta czosnkowa - sposób przygotowania: zmielić na gładką masę 300 g czosnku, 30 g natki pietruszki, 100 g soli, 50 g oleju słonecznikowego; używajcie ostrożnie, bo jest bardzo słona; na danie dla dwóch osób wystarczy 1 łyżeczka i nie dodajemy już wówczas soli; bardzo poprawia smak każdego dania i ma przepiękny zielony kolor.
(5) sól: trzeba uważać na rodzaj używanej soli; naszym zdaniem najlepsza jest sól himalajska i niejodowana sól kamienna; jod, którym “wzbogaca się” popularną białą sól, szkodzi naszemu układowi hormonalnemu

#pizzabezglutenowa #pizzazkalafiora #pizza #zdrowapizza #warzywnapizza #daniebezglutenowe #glutenfree