top of page

Najpyszniejsze ciasto czekoladoweW kuchni jest tak jak w życiu. Nigdy nie wiemy, czy najmniej obiecująca rzecz nie okaże się właśnie tą najbardziej przydatną. Co więcej, każdy ma swoje powody robienia określonych rzeczy.


Czy robiliście kiedyś sami mleko roślinne? Np. sojowe? Jeśli tak, to wiecie, że po przygotowaniu takiego napoju, pozostaje masa o niezbyt apetycznej konsystencji i jeszcze mniej interesującym smaku (tzw. okara). Tym bardziej w sytuacji gdy robimy mleko z CZARNEJ SOI.


My bardzo nie lubimy wyrzucać jedzenia, zwłaszcza takiego, które nie wygląda dobrze, ale ma mnóstwo wartości odżywczych. Dlatego właśnie postanowiliśmy podjąć karkołomne wyzwanie przygotowania czegoś smakowitego z okary sojowej... I tak właśnie powstało najpyszniejsze ciasto czekoladowe na świecie! Oczywiście według subiektywnej opinii największego łasucha, czyli Asi :)


Możecie nam wierzyć lub nie, ale to ciasto ma niebiański wręcz smak. A jego konsystencja musu sprawia, że po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszą rekomendacją jest fakt, że od pierwszego upieczenia tego ciasta mleko sojowe przygotowujemy jedynie dla okary, a nie dla samego napoju. Jeśli nie lubicie wyrzucać pozostałości po przyrządzeniu mleka roślinnego, a niekoniecznie Wam ono smakuje, skorzystajcie z naszego magicznego sposobu przeobrażenia okary w prawdziwą pyszność!PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na foremkę o wymiarach ok. 13 na 20 cm

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


250 g czarnej soi

2 litry wody + woda do namoczenia


100 g daktyli (1)


75 g masła klarowanego (2)


3 średnie jajka (3)


65 g kakao (4)


25 g mąki orkiszowej typ 750


Wykonanie

 1. Soja:

 2. Soję namoczyć przez noc.

 3. Odcedzić, opłukać i dodać do niej ½ litra wody i zmielić na gładką masę.

 4. 1,5 litra wody zagotować i wrzucić do niej rozdrobnioną soję. Ponownie zagotować, wyłączyć gaz i odstawić na 5 minut.

 5. Zagotować ponownie i gotować przez kolejne 5 minut, mieszając od czasu do czasu i uważając na podnoszącą się pianę.

 6. Odcedzić przez gazę do miski (ociekający płyn to mleko sojowe). Masa będzie wykorzystana do zrobienia ciasta.

 7. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

 8. Masę, która została z przygotowania mleka sojowego, zblendować z daktylami.

 9. Dodać masło klarowane i chwilę blendować.

 10. Dodać jajka i dokładnie zmielić.

 11. Dodać kakao i wymieszać na gładką masę.

 12. Dodać mąkę orkiszową i wymieszać.

 13. Piec 45 minut w 180 st. C.Wskazówki


(1) daktyle: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(2) masło klarowane: najlepiej zrobić je samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj


(3) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(4) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach#ciastoczekoladowe #zdroweciastoczekoladowe #ciastozsoi #czarnasoja #musczekoladowy #deserczekoladowy #zdrowydeser #zdroweciasto

4 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metrowiec

bottom of page