Kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym

Po raz pierwszy spotkałem je we Włoszech. Leżały sobie na straganie wśród kabaczków, krwiście czerwonych pomidorów, pachnących pomarańczy i tajemniczych owoców passiflory (jak nazywała je słusznie starsza Pani Włoszka „la fruta della pasion”). Możecie mi wierzyć, że przepiękne kwiaty cukinii o pastelowej barwie leżały sobie na straganie, patrzyły na mnie i mówiły: „Weź nas ze sobą”.
I wziąłem.
Zrobiłem z nich przepyszną lekką przekąskę, którą pewnie dobrze znacie. Kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym. Spodobały się całej rodzinie tak bardzo, że dla mnie zostało tylko wspomnienie smaku.

I potem zacząłem śledztwo. Z moich dosyć zaawansowanych poszukiwań wynikał wniosek, że w Poznaniu jest jedno miejsce, w którym można dostać świeże kwiaty cukinii: nigdzie. Dowiedziałem się tylko, że są, że miały być, że były i że gdzieś można kupić, ale w sumie to nie na pewno. Aż w końcu sezon się skończył.
Pomyślałem sobie: „Ok, może nie szukałem zbyt dokładnie. Spróbuję w przyszłym roku”. I zupełnie zapomniałem o całej sprawie.
Jednak kwiaty pamiętały o mnie. I w tym roku czekały w pewien lipcowy sobotni poranek na Zielonym Targu. Wiem, że czekały specjalnie na mnie.
Zabrałem je ze sobą do domu. I wiecie co? Smakowały dużo lepiej niż we Włoszech. Mimo że ciasto naleśnikowe miało więcej przypraw niż to, które przygotowałem na wakacjach, spod jego posmaku przebijał cudowny aromat cukinii. Aromat tak delikatny, jakiego nie ma żaden owoc tej rośliny.
I dlatego polecam Wam to danie. Znakomicie nadaje się na obiad w ciepłe dni, kiedy potrzebujemy czegoś lekkiego. Naleśniki nadziane kwiatami cukinii, smażone na suchej patelni doskonale sprawdzą się w tej roli.
Smacznego :)
PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
20 sztuk
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
75 ml wody lub mleka (krowiego (1) lub roślinnego (2))
1 jajko (3)
100 g mąki owsianej (4)
można dodać więcej – ciasto ma mieć konsystencję gęstszą niż w przypadku zwykłych naleśników
1 czubata łyżeczka pasty czosnkowej (5) lub 4 ząbki czosnku i pół łyżeczki soli (6)
¼ łyżeczki pieprzu
20 kwiatów cukinii
Wykonanie
Wszystkie składniki, z wyjątkiem kwiatów cukinii, dokładnie wymieszać. Odstawić masę na ½ godziny.
Porządnie rozgrzać patelnię, maczać kwiaty w cieście i smażyć na złoto z obydwu stron.

Wskazówki
(1) mleko krowie: krowie mleko warto wybrać uważnie; najlepsze byłoby mleko prosto od krowy, ale jeśli nie możecie go dostać, uważajcie na mleko sklepowe; na pewno odpada mleko UHT, które jest oczyszczone ze wszystkich składników odżywczych; jednak również mleko w butelce (pasteryzowane w niskiej temperaturze i mikrofiltrowane) różni się pod względem smaku i wartości; my polecamy mleko Strzałkowskie – naszym zdaniem najbardziej zbliżone do prawdziwego mleka
(2) mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj
(3) jajko: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)
(4) mąka owsiana: mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych
(5) pasta czosnkowa: przepis już wkrótce na blogu
(6) sól: trzeba uważać na rodzaj używanej soli; naszym zdaniem najlepsza jest sól himalajska i niejodowana sól kamienna; jod, którym “wzbogaca się” popularną białą sól, szkodzi naszemu układowi hormonalnemu
