top of page

Kotleciki z kalafiora


Warzywne kotlety dzisiaj już chyba nikogo nie dziwią. Przepisy na nie znajdziecie na każdym wegańskim blogu i w każdej wegetariańskiej knajpie. Wybór jest przeogromny! Kotlety z buraka, cukinii, marchewki, ciecierzycy, batata i oczywiście tytułowego kalafiora :) Dla smakoszy kuchni roślinnej to bardzo dobra wiadomość - nie musimy zadowalać się jednym rodzajem warzywnego kotleta. Codziennie możemy mieć coś innego na talerzu ;)


Jesteśmy zdania, że warto eksperymentować w kuchni (i nie tylko), szukać nowych smaków, otwierać się na nowe doświadczenia. To bardzo rozwija i sprawia, że ciągle uczymy się czegoś nowego i poszerzamy horyzonty. Dlatego gorąco zachęcamy do tego! Szukajcie, próbujcie, inspirujcie się i cieszcie się ze swoich małych wielkich odkryć :)



Wracając do kotletów warzywnych, możecie je przygotować na wiele sposobów. My jesteśmy zwolennikami pieczonych, a nie smażonych dań. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, nie zawsze mamy czas na smażenie. Wolimy w tym czasie przygotować jakiś pyszny deser ;) A po drugie, pieczone potrawy są lżejsze dla naszego żołądka. Jeśli Wy jednak wolicie smażone kotleciki, to zachęcamy do stosowania niewielkiej ilości tłuszczu. Wystarczy odrobina masła klarowanego, żeby usmażyć danie na rumiano. Ważna jest też powłoka, z której jest wykonana Wasza patelnia. Aktualnie, po wielu eksperymentach, powróciliśmy do patelni żeliwnej, która jest non-stick w naturalny sposób.


Roślinne kotlety pojawiają się w naszej kuchni nie aż tak często, jakby mogło się wydawać. Zazwyczaj decydujemy się na nie w weekend, kiedy mamy więcej czasu. Ostatnio zostało nam trochę kalafiora, a nie chcieliśmy po raz kolejny robić pizzy (która, tak przy okazji, jest przepyszna! przepis znajdziecie tutaj), więc skusiliśmy się na opracowanie własnej zdrowej receptury na to danie. Przepis jest bardzo prosty i nie wymaga użycia wielu składników. Zachęcamy do doprawienia kotletów zgodnie z własnymi upodobaniami. My uwielbiamy czosnek niedźwiedzi oraz zwykły czosnek w postaci pasty. Serdecznie polecamy obydwie te przyprawy ;)


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki

na 10 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


0,5 kg kalafiora (1) (około połowa średniego)

1 litr wody


1 jajko (2)

1 łyżeczka pasty czosnkowej (3)

2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego

1 łyżeczka oregano

¼ łyżeczki pieprzu

70 g mąki owsianej (4)


Wykonanie

  1. Nagrzać piekarnik do 200 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Zagotować w garnku około 1 litr wody.

  3. Kalafior zmielić, aż będzie miał gramaturę ryżu. Wrzucić do wrzątku i gotować 10 minut. Odcedzić na sicie i odcisnąć. Lekko przestudzić.

  4. Do kalafiora dodać pozostałe składniki i wymieszać.

  5. Formować kotleciki.

  6. Piec przez około 20-25 minut w 200 st. C.



Wskazówki


(1) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i kasze bio lub od znajomego rolnika


(2) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(3) pasta czosnkowa: przepis na domową pastę czosnkową znajdziecie tutaj


(4) mąka owsiana: mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych





#kotletywarzywne #kalafior #vegetarian #obiad #warzywnedanie

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page