Faszerowana papryka z czerwonym ryżem

Pierwsza moja reakcja na to danie brzmiała następująco: „Jakie to nudy!” W końcu wszyscy doskonale znamy faszerowane papryki, i wielu z nas wykorzystało już ten pomysł w swojej kuchni.
A jednak…
Czy trzeba być zawsze oryginalnym? Czasami wystarczy po prostu ucieszyć się czerwienią jesiennej papryki, która czekała na straganie specjalnie na nas. Poczuć radość ze wspólnego gotowania i razem doceniać piękne zapachy i połączenie smaków. Zachwycić się ciepłem unoszącym się nad parującym obiadem.
Tak właśnie było u nas. To danie powstało dzięki naciskom moje Żony i Siostry. Sami przyznacie, że taka presja nie może pozostać bez rezultatu. Uległem jej zatem i nie żałuję.

A jeśli się dobrze zastanowić, to to danie wcale nie jest tak bardzo nieoryginalne, jakby się wydawało. Spotkane do tej pory przepisy na faszerowane papryki zostały przefiltrowane przez nasz sposób odżywiania i poczucie smaku. Zamiast tradycyjnego ryżu, dodaliśmy czerwonego. Użyliśmy ulubionych przypraw. I wyszło z tego wszystkiego coś, co nawet ja zjadłem, mimo że zdecydowanie preferuję zupy-kremy.
Nasze faszerowane papryki są soczyste, delikatne, przepiękne. Smaki są w nich dobrane w taki sposób, że doskonale ze sobą współgrają, a jednocześnie każdy z nich znajduje swoje miejsce. Ponadto, jest to danie stosunkowo lekkie. Idealne na późny obiad lub przekąskę, po której chcielibyśmy jeszcze pracować i nie obciążać swojego organizmu zadaniem intensywnego trawienia.
Zachęcamy do spróbowania :) A czerwony ryż testowaliśmy dzięki uprzejmości Bio Planet - bardzo nam zasmakował i pewnie jeszcze nie raz zagości w naszej kuchni :)
PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na 4 porcje
Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.
250 ml wody
50 g ryżu czerwonego (1), namoczonego przez noc
1 mała cebula (1), 70 g
kilka ząbków czosnku (1)
½ łyżeczki soli (2)
1 mała marchewka (1), 50 g
3 średnie pomidory (1),ok. 400 g
kilka gałązek natki pietruszki
1 łyżeczka oregano
1 łyżka czosnku niedźwiedziego
¼ łyżeczki mielonego pieprzu czarnego
½ łyżeczki bazylii
4 średnie papryki (1)
Wykonanie
W wodzie umieścić ryż czerwony i zagotować. Gotować na małym ogniu, aż stanie się miękki (około 30-40 min).
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
W międzyczasie podprażyć na suchej patelni posiekaną cebulę i czosnek, dodać sól.
Gdy cebula się zeszkli, dodać pokrojoną marchewkę, pomidory i ugotowany wcześniej ryż oraz przyprawy: posiekaną natkę pietruszki, oregano, czosnek niedźwiedzi, czarny pieprz i bazylię.
Zmniejszyć ogień do minimum i dusić przez 15-20 minut lub do momentu, aż warzywa będą miękkie.
Odkroić od papryki górną część z ogonkiem (ale nie wyrzucać) i wyjąć pestki. Napełnić farszem i przykryć górną częścią.
Piec około 30 min. do momentu, kiedy papryki lekko się pomarszczą.
Wskazówki
(1) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i ryż bio lub od znajomego rolnika
(2) sól: my używamy soli himalajskiej, ale możecie użyć innej zdrowej soli – podobno stosunkowo mało szkodliwa jest również kłodawska; należy unikać soli jodowanej z dwóch powodów: (1) jod dodaje się w drodze chemicznych procesów, (2) nadmiar jodu wpływa niekorzystnie na układ hormonalny (m.in. może stać się przyczyną zapalenia tarczycy)




#faszerowanapapryka #paprykaznadzieniem #czerwonyryż #papryka #pieczonapapryka #paprykazryżemiwarzywami