top of page

Dyniowy deser chiaDawno, dawno temu, gdy byłem jeszcze małym chłopcem i o kuchni miałem niewielkie pojęcie (oprócz ugniatania ciasta na faworki, co zostało uwiecznione na jednym z pamiętnych zdjęć), moja ciocia organizowała przyjęcia urodzinowe i imieninowe. Ich najpiękniejszym punktem był dla mnie zawsze śmietanowiec. Z tego, co pamiętam, lubiłem go tylko ja – pozostali woleli inne ciasta i desery. No cóż, sami nie wiedzieli, co tracą.


Potem, gdy już poznałem sekret korzystania z przepisów (co wcale nie jest takie oczywiste, bo np. przy ciasteczkach było czasem napisane „Zagnieść składniki. Piec” – niebywale precyzyjnie!), a nawet odkryłem tajniki robienia galaretki (!), śmietanowiec zacząłem przygotowywać samodzielnie. Cóż to była za rozkosz!


Do czasu, niestety. Wiecie, śmietana, cukier, żelatyna, galaretka… Mam wrażenie, że w tym deserze więcej było chemii niż czegokolwiek innego. Pozostały zatem tylko wspomnienia.


A dzisiaj… Dzisiaj odnalazłem ten smak. I to całkowicie niespodziewanie! Jeśli znacie to wspaniałe uczucie przeniesienia się do pięknych chwil z przeszłości, to wiecie, o czym mówię.


Sprawcą tego stanu był deser dyniowy z nasionami chia. Jego wspaniała górna warstwa jest kremowa, aksamitna i ma delikatny posmak owoców – coś takiego pamiętam właśnie ze śmietanowca. Warunek osiągnięcia takiego rezultatu jest jeden – trzeba użyć tłustego jogurtu, np. Strzałkowskiego.


I wówczas otrzymamy tak pożywną przekąskę, że swobodnie nada się do pracy jako porządna dawka energii. A jeśli chcemy z tego dania zrobić deser – dodajmy nieco więcej miodu. Też będzie super :)


Mamy nadzieję, że chcielibyście dzisiaj spróbować czegoś nowego i niezwykłego, bo czeka na Was świetny przepis. Smacznego :)PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na dwie porcje

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


225 g pieczonej dyni

100 g jabłka (1)

20 g miodu (2) (wersja wytrawna)

można dodać więcej


100 g jogurtu

1½ łyżki nasion chia, ok. 15 g


Wykonanie

  1. Dynię, jabłko i miód zmiksować. Połowę masy włożyć do słoiczka lub szklanki.

  2. Do drugiej połowy masy dodać nasiona chia i jogurt. Dokładnie wymieszać i umieścić w tym samym słoiczku, do którego wkładaliśmy mus dyniowo-jabłkowy. Pozostawić do stężenia przez ok. 12 godzin (w lodówce).


Wskazówki


(1) jabłka: więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście


(2) miód: jeśli chcecie mieć dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)
#chia #deserzchia #deser #dynia #pieczonadynia #zdrowydeser #jogurt

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page