top of page

Domowe mascarpone- Tyle razy robiłeś już to mascarpone, że musimy opublikować post.

- No dobra, to napiszmy.

No to piszemy :D


Nasza seria domowe produkty powraca w wielkim stylu! Można nawet powiedzieć, że wypływamy na szerokie wody zagranicznej kuchni. Do tej pory zajmowaliśmy się tradycyjnym polskim masłem, twarogiem i chlebem na zakwasie. Teraz przyszła kolej na prawdziwą włoską specjalność – mascarpone.


Jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby nam do głowy, że serek ten można zrobić w tak prosty sposób i to we własnym domu! Pomysł na przygotowanie tego specjału pojawił się przy stole w rodzinnym domu Michała, kiedy (nie)zdrowa wręcz ciekawość kazała mu sobie zadać pytanie: a jak właściwie robi się mascarpone?


Jako wytrawny użytkownik smartfona znalazł przepis bardzo szybko. Reszta była już tylko historią. Zaraz po przywitaniu się z naszą ulubioną, aczkolwiek niewielką kuchnią (mówi się, że małe jest piękne, ale nie mówi się, że jest wygodne), Michał wpadł w szał próbowania przepisu. Proces ten znacznie uszczuplił wielkopolskie zapasy śmietanki, ale za to skutkował doskonałą recepturą, którą możecie znaleźć poniżej.


Co ważne, serek występuje w wersji pełnotłustej (dla tych, co nie boją się przytyć i Asi), ale także w wersji light. Obydwa są równie kremowe, delikatne i milion razy lepsze od tych, które znajdziecie na sklepowych półkach.


Domowe mascarpone składa się tylko z dwóch produktów, więc zachęcamy Was gorąco do wypróbowania przepisu jak najszybciej. Zwłaszcza, że już niedługo na blogu pojawi się receptura na idealne tiramisu. Dzięki domowemu mascarpone deser ten zapewnia wrażenia smakowe, jakich jeszcze nigdy nie doświadczyliście! Warto się przekonać :)PRZEPIS W WERSJI PDF DOSTĘPNY JEST TUTAJ.


Składniki

na ok. 350-400 g serka


600 ml słodkiej śmietanki 30% (lub 18% - jeśli wolicie mniej tłusty serek)

2-3 łyżki soku z cytryny


Wykonanie

 1. Śmietankę wlać do metalowej miski lub garnka.

 2. Drugi garnek wypełnić w połowie wodą i zagotować.

 3. Naczynie ze śmietanką umieścić na garnku z gotującą się wodą i podgrzewać do momentu, kiedy śmietanka osiągnie temperaturę 85ºC (jeśli nie macie termometru kuchennego podgrzewajcie śmietankę do momentu aż na wierzchu zacznie zbierać się gruby kożuch).

 4. Dodać sok z cytryny i wymieszać. Śmietanka powinna lekko zgęstnieć.

 5. Wystudzić i przelać na sitko przykryte bawełnianą ściereczką. Zostawić do odcieknięcia na około 1 godzinę. Po tym czasie przykryć resztą materiału, obciążyć talerzykiem i wstawić do lodówki na około 5 godzin.

 6. Serek gotowy! Smacznego ;)


Wykonanie (Thermomix)

 1. Śmietankę wlać do naczynia i podgrzewać (6 min, temp. 85 st. C, obr. 2).

 2. Dodać sok z cytryny i wymieszać (2 min, temp. 85 st. C, obr. 2).

 3. Zostawić do wystudzenia.

 4. Następnie przelać na koszyczek (lub sitko) przykryty bawełnianą ściereczką. Zostawić do odcieknięcia na około 1 godzinę. Po tym czasie przykryć resztą materiału, obciążyć talerzykiem i wstawić do lodówki na około 5 godzin.

 5. Serek gotowy! Smacznego :)Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page