top of page

Długie życie jest proste i smaczneNie znamy osoby, która nie chciałaby się cieszyć długim i zdrowym życiem. Co ciekawe, może się ono stać udziałem każdego z nas. Jednym z sekretów długowieczności jest zdrowe odżywianie. To właśnie ono sprawia, że nasz organizm lepiej nam służy, ma energię do działania i tworzenia. Jedząc naturalnie i zdrowo, unikamy chorób i dajemy naszym komórkom możliwość regeneracji. W ten sposób na długo możemy zachować młodość, zarówno ciała, jak i ducha.


Aby móc doświadczyć tych korzyści, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Powiesz, że już próbowałeś wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, ale okazało się to zbyt dużym wyzwaniem? Nie zniechęcaj się! Nadchodzi nowy rok, nowa szansa dla Ciebie. Nie daj się wymówkom i postanów, że zrobisz coś dla siebie i swojego ciała. Wprowadzając zasady zdrowego odżywiania, zrobisz duży krok w kierunku zapewnienia sobie udanego życia.Co warto wiedzieć przed wprowadzeniem zdrowych nawyków


Wiemy, jak to jest, gdy człowiek chce się za coś zabrać, czyta o tym i może nawet próbuje działać, ale jakoś nie odnosi sukcesu. Na własnej skórze doświadczyliśmy porażek związanych z wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych.

Od:

„Nie wiem, jak się za to zabrać”

„Ale ten ekologiczny sklep jest tak daleko i nie po drodze...”

Przez:

„Fajnie by było coś zmienić w tym odżywianiu, ale na razie nie mam czasu”

„Zaczynam od poniedziałku”

„Ja bym chciał, ale moja rodzina na pewno się nie zgodzi”

Aż po:

„ Próbowałem, ale jakoś tak... nie mam silnej woli”

„To za trudne/zbyt czasochłonne, nie chce mi się już tego dłużej robić – wracam do produktów sklepowych”

„Ale to jest obrzydliwe. Nie będę tego jadł”


Warto jednak pamiętać, że… to są tylko wymówki. Każdy z nas posługuje się nimi, gdy musi zrobić coś trudnego. Ludzie po prostu są niechętni do wysiłku i jeśli mogą znaleźć racjonalne wytłumaczenie, żeby czegoś nie zrobić, to na pewno będą się go trzymali.


Jesteśmy tu jednak po to, by pracować nad swoimi słabościami. Dlatego, wraz z nadejściem nowego roku, porzućmy swoją niechęć do działania i weźmy zdrowie we własne ręce. Czas wreszcie skutecznie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. A my powiemy jak to zrobić bezboleśnie.Kilka racjonalnych odpowiedzi na popularne wymówki


1. „Nie wiem, jak się za to zabrać”

Informacje na temat zdrowego odżywiania są teraz dostępne praktycznie wszędzie. Również za darmo, w Internecie. Wystarczy, że poświęcić 5 minut dziennie na to, żeby się tym zainteresować. Zobaczysz, wciągnie Cię to.


2. „Dobrze by było coś zmienić w tym odżywianiu, ale na razie nie mam czasu”

A kiedy przyjdzie właściwy czas na zajmowanie się swoim zdrowiem? Jutro? Za tydzień? Nigdy? Im wcześniej, tym łatwiej i skuteczniej.


3. „Zaczynam od poniedziałku”

Wiesz, że „od poniedziałku” często oznacza „nigdy”?


4. „Ja bym chciał, ale moja rodzina na pewno się nie zgodzi”

Jeśli Twoja rodzina odwleka wprowadzenie dobrych zmian, to jest ich sprawa. Nie musisz przecież ulegać ich strachowi przed porzuceniem przyzwyczajeń – oni najwyraźniej nie dojrzeli jeszcze do decyzji, które podjąłeś Ty. A jeśli to Ty przygotowujesz jedzenie w swoim domu i nie chcesz gotować dwóch obiadów... No cóż, będą musieli zaakceptować to, że: albo będą gotowali sami dla siebie, albo zjedzą to, co Ty przygotujesz. W końcu to Ty rządzisz kuchnią – czas skorzystać z przywilejów, które z tego wynikają.


5. „ Próbowałem, ale jakoś tak... nie mam silnej woli”

Zdradzę Ci sekret: nie ma czegoś takiego jak silna wola. Jest po prostu cierpliwe i wytrwałe wprowadzanie codziennych nawyków i przekonywanie samego siebie odpowiednimi sposobami. Nie chcesz już jeść batoników, ale masz ochotę na coś słodkiego? Sięgnij po suszone owoce lub miód (a najlepiej po wypieki z naszych przepisów :)). Masz ochotę na chipsy? Zrób sobie pieczone ziemniaki – wystarczy je pokroić na plasterki, obsypać przyprawami i piec przez pół godziny w 200 st. C. Mmmm, rozkosz!


6. „Ale to jest obrzydliwe. Nie będę tego jadł”, czyli jednym słowem: zdrowe produkty Ci nie smakują. Jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji?

(1) Kupić produkty lepszej jakości – przykładowo, warzywa ekologiczne smakują sto razy lepiej niż produkty z marketu.


(2) Poszukać przepisów na dania, które będą Ci smakowały. Na początku naszej przygody ze zdrowym odżywianiem takie produkty jak kasza jaglana czy gryczana zupełnie nam nie smakowały, owsianka wydawała się mdła, a kremy z pora odstraszały. Dlatego zaczęliśmy od przepisów, które nam odpowiadały i tych produktów, które wydawały się smaczne.


(3) Poszukać kogoś, kto umie gotować i żywić się razem z nim.


(4) Podszkolić się nieco w przygotowywaniu zdrowych potraw, w związku z czym gorąco zapraszamy na bloga lub na warsztaty.


7. „Te ekologiczne produkty są za drogie”

To jest największy mit ze wszystkich. Po pierwsze, producentów żywności eko jest coraz więcej, zatem ceny się obniżają. Po drugie, produktami zdrowymi efektywniej się najadamy, więc po prostu spożywamy ich mniej. Po trzecie, produkty przygotowywane w domu są dużo tańsze, a nie wymagają dużo większego nakładu czasu, tylko dobrej organizacji.


8. „To za trudne/zbyt czasochłonne, nie chce mi się już tego dłużej robić – wracam do produktów sklepowych”

Zawsze masz wybór: zdrowie lub choroba. My wybieramy to pierwsze. Jeśli nie masz siły trwać w nowych nawykach, może warto coś zmienić, np. uprościć przepisy, lepiej zorganizować zakupy, gotowanie itp.


9. „Nie wiadomo, które informacje na temat zdrowego odżywiania są prawidłowe”

Tak, to prawda. Ale wiesz co? Możesz trwać w chorobie i złym samopoczuciu albo spróbować być zdrowym. Może na początku popełnisz kilka błędów, ale w końcu znajdziesz rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego organizmu.Jak działać?


Wprowadzaj nowe nawyki powoli. Zapewne jesteś przyzwyczajony do szybkich sukcesów i spektakularnych rezultatów. Przeczytaj jednak dwie historie (obie opowiadają o Tobie):


Historia 1: Próbuję wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, przez cały czas zmuszam się do jedzenia rzeczy, które mi nie smakują. Jestem ciągle podenerwowany, bo muszę się kontrolować. Ogarnia mnie frustracja, bo efektów nie widać. Rezygnuję z tego całego zdrowego odżywiania, bo to nie działa. To właśnie historia o Tobie z przeszłości.


Historia 2:

Wprowadzam drobne zmiany i mam z nich satysfakcję. Cieszę się nowymi smakami, bo są dla mnie jak nowe ciekawe podróże do nieznanych miejsc. Może działam powoli, ale rezultaty stopniowo się pojawiają. Po jakimś czasie oceniam swoje decyzje jako korzystne i nie mam ochoty powracać do starych przyzwyczajeń żywieniowych. To historia o nowym Tobie.


Niecierpliwe dążenie do natychmiastowego sukcesu to zazwyczaj strata czasu. Perspektywa wielkich zmian często budzi lęk w naszej podświadomości. Zaczyna ona wówczas piętrzyć przeszkody, a my, zamiast osiągnąć cel, wracamy do punktu wyjścia. Dlatego właśnie warto działać powoli, stopniowo oswajając ciało, umysł i duszę z nowymi nawykami. Pamiętajmy, że każdy ma swoją drogę, swój czas na zmiany. Wymuszanie ich powoduje jedynie niepotrzebny stres, poczucie winy i frustrację, a przecież tego nie chcesz, prawda? Działajmy powoli, w zgodzie ze sobą.


Zachęcamy Cię gorąco do wypróbowania rozwiązania z historii drugiej. Ostatecznie, do tej pory nie udało Ci się wprowadzić zdrowych nawyków żywieniowych, więc nic nie tracisz, wybierając nową drogę do zdrowego stylu życia. A my jesteśmy przekonani, że tym razem na pewno Ci się uda.Jak sobie ułatwić wprowadzenie zdrowych nawyków?


1. Znajdź sprzymierzeńców

Im więcej osób jest zaangażowane w pozytywne przedsięwzięcie, tym łatwiej jest się zmotywować. Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto podjął decyzję o zdrowym odżywianiu i zacznijcie wymieniać się inspiracjami. A może namówisz domowników do życia w stylu Eko? Razem łatwiej będzie Wam osiągnąć cel.


2. Dowiaduj się jak najwięcej

Naszym zdaniem najważniejsze jest uświadomienie sobie, jak wpływa na nas to, co jemy. Poznanie konsekwencji spożywania takich produktów jak chociażby sklepowe słodycze, cukier, margaryna, olej czy mięso sprawia, że przestajemy mieć na nie tak wielką chęć jak wcześniej. Wiemy, że mamy wybór między chwilową przyjemnością a zdrowiem i siłą. I po prostu wybieramy to drugie.


3. Smakuj życie

Poszukaj przepisów, które będą Ci odpowiadały – jest ich teraz mnóstwo w Internecie. Doceń smaki z dzieciństwa, np. jabłko (takie jak z Babcinej działki), suszone rodzynki (jak te, które Mama dawała do makowca). Znajdź w zdrowym odżywianiu te produkty, które kojarzą Ci się z przyjemnością.


4. Poszukuj nowych rozwiązań

To jest zawsze bardzo inspirujące i pozwala wciągnąć się jeszcze bardziej w daną tematykę. Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia czy powzięcie postanowienia zawsze wnosi pozytywną energię do naszego życia, umacniając nas w naszych celach.


5. Próbuj określonych produktów w różnych daniach

Czasami niektóre owoce, warzywa czy kasze zupełnie inaczej smakują w różnych potrawach. Dlatego nie poddawaj się i szukaj swoich ulubionych przepisów. W taki właśnie sposób poradziliśmy sobie z selerem i pietruszką – w zupie, w formie pokrojonej niekoniecznie nam smakują, ale już w kremie warzywnym są jak najbardziej do zaakceptowania.


6. Po prostu zacznij!

I to jest właśnie cały sekret: najtrudniej jest wykonać pierwszy krok. Wiemy, wiemy, brzmi to jak truizm, ale tak jest naprawdę – milion razy doświadczyliśmy tego we własnym życiu. Dlatego: po prostu spróbuj. Życie poprowadzi Cię w kierunku sukcesu.

Z całego serca życzymy Ci powodzenia i trzymamy kciuki. Tym razem na pewno Ci się uda!


Tekst ukazał się w:

Estilo, Numer 3 (47) 2018 (str. 68-72), Długie życie jest proste i smaczne.#eStilo #zdroweodzywianie #zdrowystylzycia #zdroweprzepisy #zezdrowiemmidosmaku

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page