top of page

Czekoladowy deser chia



To jest jeden z tych przepisów, które kojarzą nam się bardzo miło. Wymyśliliśmy go podczas wakacji w naszych ukochanych Tatrach Słowackich, kiedy po całodniowej wędrówce po stromych szczytach i malowniczych dolinach mieliśmy ochotę na nieco smacznej i zdrowej energii.


To jest jedna z tych receptur, które lubi się najbardziej, bo są proste, bezpiekarnikowe i wymagają posiadania jedynie kilku prostych składników. A w dodatku wychodzi z nich deser, który możemy zjeść bez wyrzutów sumienia, bo ma mało kalorii, cukru, ale za to dużo błonnika i innych wspaniałych wartości odżywczych (chia to w końcu superfood).


I wreszcie, to jest jedno z dań, które przygotowuje nawet mój Tata. A wierzcie mi, że to doskonała rekomendacja. Mój Tata sięga jedynie po te przepisy, które są naprawdę proste, zawsze wychodzi z nich pyszne danie i jeszcze w dodatku przynoszą korzyści dla naszego organizmu. Wiadomo, jest sportowcem z powołania, więc dba o to, by jego ciało dobrze mu służyło.


I co ja mam dalej napisać po takiej reklamie naszego najnowszego przepisu?


Może to, że bardzo Was zachęcam do wypróbowania tej receptury nie tylko dlatego, że lubię dzielić się swoimi przepisami i udowadniać, że zdrowe gotowanie może być proste i smaczne. Zależy mi też na tym, by wnieść do Waszego życia trochę przyjemności, która nie wywoła wyrzutów sumienia.


To co, spróbujecie tego dania? Jeśli nie dodacie żadnego słodzika, śmiało możecie wziąć je jako przekąskę do pracy. Doda Wam dużo zdrowej energii do działania.


Z całego serca życzymy Wam smacznego!

Pozdrawiamy cieplutko,

Asia i Michał


PS. Do tego deseru użyliśmy nasion chia w białej odmianie. Dziękujemy Bio Planet za to, że mogliśmy ich spróbować :)


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 1 porcję

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


250 ml mleka krowiego (1) bądź roślinnego (2)

2 łyżki kakao (3), 15 g

1,5 łyżki miodu (4), 25 g

2,5 łyżki chia, 25 g

2,5 łyżki wiórków kokosowych (5)


Wykonanie

  1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

  2. Odstawić na 10 minut. Po tym czasie ponownie wymieszać.

  3. Odstawić do lodówki na kilka godzin.


Wskazówki


(1) mleko krowie: krowie mleko warto wybrać uważnie; najlepsze byłoby mleko prosto od krowy, ale jeśli nie możecie go dostać, uważajcie na mleko sklepowe; na pewno odpada mleko UHT, które jest oczyszczone ze wszystkich składników odżywczych; jednak również mleko w butelce (pasteryzowane w niskiej temperaturze i mikrofiltrowane) różni się pod względem smaku i wartości; my polecamy mleko Strzałkowskie – naszym zdaniem najbardziej zbliżone do prawdziwego mleka


(2) mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj


(3) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach


(4) miód: jeśli chcecie mieć dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)


(5) wiórki kokosowe: kupując wiórki kokosowe warto zwrócić uwagę na skład produktu; bardzo często dodaje się do nich dwutlenek siarki lub inne konserwanty; i nie mówcie, że nie macie pieniędzy na produkty bio - czasami produkty najdroższe zawierają szkodliwe dodatki, a te tańsze są w porządku - w przypadku bakalii płaci się głównie za markę; warto zwrócić uwagę, czy wiórki są duże i soczyste, czy też mają konsystencję miału węglowego – te drugie to raczej odpadki w procesie produkcji, które mają dużo gorszy smak i prawie nie posiadają aromatu kokosa




#deserchia #chia #szałwiahiszpańska #czekoladowydeser #kakao #szybkideser #pożywnydeser #zdrowydeser

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page