top of page

Czekoladowe kulki mocyZaczynając pisać posta, zawsze próbuję sobie przypomnieć, w jaki sposób powstało danie, o którym piszę. I powiem Wam, że zazwyczaj jestem zaskoczony dwiema rzeczami.


Po pierwsze, czasami nie jestem w stanie sobie przypomnieć okoliczności opracowywania przepisu, choć mam prawie 29, a nie 92 lata.


Po drugie, motywacje do stworzenia danej potrawy są czasem tak dziwne, że sam nie mam pojęcia, dlaczego moje myśli podążają w określonym kierunku.


Chociażby z tymi kulkami mocy. Z jakiegoś powodu (całkowicie już teraz dla mnie niezrozumiałego) zmieliłem prażony słonecznik na proszek.


Po co? – zapytacie… No cóż, niektórzy skaczą z mostu z przyczepioną do pasa elastyczną liną, inni ślizgają się po śniegu na dwóch kawałkach drewna, więc mogą być też tacy, którzy dla zabawy prażą i mielą słonecznik, prawda?A zatem… miałem uprażony i zmielony słonecznik. I nagle przypomniało mi się, że w najbliższym czasie organizujemy w Warszawie czekoladowe warsztaty (które ostatecznie okazały się bardzo przyjemnym spotkaniem przy wspólnym gotowaniu). Brakowało nam jednego przepisu…


A że warsztaty miały być czekoladowe, to do słonecznika dodałem kakao. Jakoś tak za kakao, dla osłody, poszedł miód i kilka innych składników. W roli dekoracji wystąpił niezawodny sezam. I tak właśnie powstały te kulki mocy, które najpierw zrobiły furorę w naszym domu, a następnie powędrowały do kilku innych Łasuchów.


Myślę, że nie trzeba Was przekonywać, że coś, co ma sobie niesamowicie aromatyczne kakao, kremowy miód i zdrowy słonecznik będzie się Wam podobało. Spójrzcie tylko na zdjęcia, a pragnienie zrobienia czekoladowych kulek Was nie opuści!


Smacznego :)


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 25 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


150 g masła orzechowego np. z nerkowców

120 g prażonych pestek dyni (1), zmielonych na gładką masę

90 g delikatnego miodu (2) (można zrobić bez miodu – będą wytrawne)

najlepszy będzie rzepakowy kremowany lub akacjowy, w przeciwnym razie smak miodu będzie bardzo wyczuwalny

30 g gorzkiego kakao (3)


sezam prażony (1), do obtoczeniaWykonanie


1. Wszystkie składniki, oprócz sezamu, połączyć dokładnie.

2. Formować kuleczki i obtaczać w sezamie.

3. Przechowywać w lodówce.


Wykonanie (Thermomix)


1. Wszystkie składniki, oprócz sezamu ,zmiksować na gładką masę (20 sek., obr. 10).

2. Formować kuleczki i obtaczać w sezamie.

3. Przechowywać w lodówce.
Wskazówki


(1) bakalie, nasiona: suszone owoce, orzechy i nasiona, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(2) miód: jeśli chcecie mieć dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)


(3) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach

PS. Jeśli lubicie orzeszki ziemne, to gorąco polecamy prażone i bez soli BioPlanet.


#kulkimocy #czekoladowekulkimocy #przekąska #zdrowaprzekąska #bakalie #kakao

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page