Chałwa słonecznikowa czekoladowaO tym przepisie myślałem już od dawna. Miał właściwie uzupełniać naszą kolekcję chałw. Wiecie, że jesteśmy specjalistami od zdrowych przepisów na tradycyjnie niezdrowe słodycze, takie jak michałki, krówki i rurki z kremem? No właśnie. Jednymi z najlepszych receptur w tym szacownym gronie są przepisy na chałwę sezamową w wersji klasycznej i czekoladowej i chałwę słonecznikową w wersji klasycznej i …

No i tu właśnie brakowało smaku czekoladowego :)


Przepis jest tak prosty, że aż dziw bierze, jak długo się zbierałem do opracowania go. A powód mojej mobilizacji jest banalny. Organizowaliśmy czekoladowe warsztaty i potrzebowaliśmy czegoś łatwego, smacznego i zawsze udającego się, co pasowałoby do tematu.

Słonecznikowa chałwa czekoladowa idealnie spełniała te kryteria. I oto jest! Zupełnie inna niż sezamowa, ale jednak równie smaczna. Smak prażonego słonecznika i kakao doskonale tu współgrają, tworząc niesamowity aromat czekolady. Wyczuwalny nawet wtedy, gdy jakiś Łasuch (czytaj: Asia) delektuje się nią w innym pomieszczeniu.


A dlaczego lepiej przygotować taką chałwę w domu, niż kupować ją w sklepie? Bo wiemy wówczas, że nie będzie zawierać cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, emulgatorów i konserwantów. No i będzie też smaczniejsza, bo dostosowana do naszych kubków smakowych.

Jeśli lubicie chałwę słonecznikową (kto by nie lubił?!), to wypróbujcie ją w tej wersji. Nie będziecie żałować.


Pozdrawiamy Was cieplutko,

Asia i MichałPRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na kilkanaście sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


300 g słonecznika (1)

30 g dobrego gorzkiego kakao (2)

80 g delikatnego miodu (3) (można dać mniej –my dajemy 50 g)

najlepszy będzie rzepakowy kremowany lub akacjowy, w przeciwnym razie smak miodu będzie bardzo wyczuwalny


Wykonanie

  1. Słonecznik uprażyć na suchej patelni na najmniejszym możliwym ogniu, mieszając kilka razy. Powinien się podsuszyć i delikatnie zezłocić. Wystudzić.

  2. Zmielić słonecznik w blenderze do momentu, aż masa będzie plastyczna i lekko wilgotna.

  3. Rozetrzeć z miodem oraz kakao i lekko ugnieść (im dłużej ugniatamy, tym chałwa będzie bardziej krucha).

  4. Przechowywać w lodówce.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Słonecznik uprażyć na suchej patelni na najmniejszym możliwym ogniu, mieszając kilka razy. Powinien się podsuszyć i delikatnie zezłocić. Wystudzić.

  2. Zmielić słonecznik w Thermomixie do momentu, aż masa będzie plastyczna i lekko wilgotna (obr. 10, 20-30 sek.).

  3. Rozetrzeć z miodem oraz kakao i lekko ugnieść (obr. 5, 20 sek.).

  4. Przechowywać w lodówce.Wskazówki


(1) słonecznik: nasiona, suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!)


(2) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach


(3) miód: jeśli chcecie dostać dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)#chałwa #chałwaczekoladowa #chałwasłonecznikowa #słodkiebezcukru #słonecznik #małaprzekąska #małasłodkość #zdroweprzekąski

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pani Walewska