top of page

Chałwa słonecznikowa czekoladowaO tym przepisie myślałem już od dawna. Miał właściwie uzupełniać naszą kolekcję chałw. Wiecie, że jesteśmy specjalistami od zdrowych przepisów na tradycyjnie niezdrowe słodycze, takie jak michałki, krówki i rurki z kremem? No właśnie. Jednymi z najlepszych receptur w tym szacownym gronie są przepisy na chałwę sezamową w wersji klasycznej i czekoladowej i chałwę słonecznikową w wersji klasycznej i …

No i tu właśnie brakowało smaku czekoladowego :)


Przepis jest tak prosty, że aż dziw bierze, jak długo się zbierałem do opracowania go. A powód mojej mobilizacji jest banalny. Organizowaliśmy czekoladowe warsztaty i potrzebowaliśmy czegoś łatwego, smacznego i zawsze udającego się, co pasowałoby do tematu.

Słonecznikowa chałwa czekoladowa idealnie spełniała te kryteria. I oto jest! Zupełnie inna niż sezamowa, ale jednak równie smaczna. Smak prażonego słonecznika i kakao doskonale tu współgrają, tworząc niesamowity aromat czekolady. Wyczuwalny nawet wtedy, gdy jakiś Łasuch (czytaj: Asia) delektuje się nią w innym pomieszczeniu.


A dlaczego lepiej przygotować taką chałwę w domu, niż kupować ją w sklepie? Bo wiemy wówczas, że nie będzie zawierać cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, emulgatorów i konserwantów. No i będzie też smaczniejsza, bo dostosowana do naszych kubków smakowych.

Jeśli lubicie chałwę słonecznikową (kto by nie lubił?!), to wypróbujcie ją w tej wersji. Nie będziecie żałować.


Pozdrawiamy Was cieplutko,

Asia i MichałPRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na kilkanaście sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


300 g słonecznika (1)

30 g dobrego gorzkiego kakao (2)

80 g delikatnego miodu (3) (można dać mniej –my dajemy 50 g)

najlepszy będzie rzepakowy kremowany lub akacjowy, w przeciwnym razie smak miodu będzie bardzo wyczuwalny


Wykonanie

  1. Słonecznik uprażyć na suchej patelni na najmniejszym możliwym ogniu, mieszając kilka razy. Powinien się podsuszyć i delikatnie zezłocić. Wystudzić.

  2. Zmielić słonecznik w blenderze do momentu, aż masa będzie plastyczna i lekko wilgotna.

  3. Rozetrzeć z miodem oraz kakao i lekko ugnieść (im dłużej ugniatamy, tym chałwa będzie bardziej krucha).

  4. Przechowywać w lodówce.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Słonecznik uprażyć na suchej patelni na najmniejszym możliwym ogniu, mieszając kilka razy. Powinien się podsuszyć i delikatnie zezłocić. Wystudzić.

  2. Zmielić słonecznik w Thermomixie do momentu, aż masa będzie plastyczna i lekko wilgotna (obr. 10, 20-30 sek.).

  3. Rozetrzeć z miodem oraz kakao i lekko ugnieść (obr. 5, 20 sek.).

  4. Przechowywać w lodówce.Wskazówki


(1) słonecznik: nasiona, suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!)


(2) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach


(3) miód: jeśli chcecie dostać dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)#chałwa #chałwaczekoladowa #chałwasłonecznikowa #słodkiebezcukru #słonecznik #małaprzekąska #małasłodkość #zdroweprzekąski

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page