top of page

Borówka amerykańskaSezon na borówkę w pełni! Można ją znaleźć praktycznie w każdym warzywniaku. I nic dziwnego: kto by nie chciał skosztować takiej smakowitej, zdrowej, krągłej piękności?

I któż nie chciałby dowiedzieć się czegoś ciekawego i praktycznego na jej temat? Np. jak wybrać owoce, by w pełni móc cieszyć się ich smakiem i korzystnym wpływem na organizm? Kto jako pierwszy docenił jej walory (czyli: jak daleko sięga jej "amerykańskość")? Co dobrego możemy od niej dostać? Czy borówkę warto kupować przez cały rok?

Odpowiedziami na te pytania dzielimy się z Wami poniżej. A na deser proponujemy Wam koktajl borówkowy. Wchodzicie w to?


Czym kierować się przy zakupie borówki amerykańskiej?


Świeże owoce są intensywnie niebieskie, pokryte specyficznym kredowym nalotem. Należy unikać owoców miękkich, uszkodzonych i wilgotnych, ponieważ łatwo ulegają pleśnieniu. Z tego powodu borówkę amerykańską powinno się myć dopiero przed zjedzeniem. Jeśli chcemy ją przechowywać w lodówce, pamiętajmy, by zjeść ją przed upływem tygodnia.


Skąd się wzięły borówki?


Wartości prozdrowotne borówki nie były tajemnicą już dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Jednak angielscy osadnicy, którzy stworzyli Stany Zjednoczone, początkowo podchodzili nieufnie do tych owoców, sądząc że nie można udomowić rośliny, która je wydaje. Dopiero na początku XX wieku przeprowadzono eksperymenty botaniczne, które pozwoliły rozpocząć produkcję borówki na masową skalę. Od tego czasu owoc ten jest jednym z najbardziej popularnych w Stanach Zjednoczonych.


5 faktów o borówce amerykańskiej


1. Poprawia kondycję mózgu


Borówka amerykańska jest bogatym źródłem flawonoidów, które pomagają usprawnić komunikację między komórkami i wspierają regenerację neuronów. Spożywanie tych owoców poprawia zatem pracę mózgu. Objawia się to między innymi lepszą pamięcią. Poprawie ulegają również funkcje poznawcze.


Ponadto, zawarte w borówce antyoksydanty przeciwdziałają starzeniu się komórek, także tych, które tworzą układ nerwowy. Eksperymenty przeprowadzane na Uniwersytecie Kalifornijskim wskazują, że borówka poprawia pracę mózgu nawet u osób w podeszłym wieku.


2. Działa przeciwrakowo


Borówka zawiera kwas elagowy, kwas foliowy i wspomniane już antyoksydanty. Dzięki temu może być stosowana w działaniach profilaktycznych chorób nowotworowych przełyku, krtani i płuc. W tej dziedzinie borówka jest bardziej skuteczna niż jej bliska kuzynka – czarna jagoda.

Opisywany owoc zawiera dwa ważne stilbenoidy (substancje działające przeciwnowotworowo, antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie): popularny rezerwatol oraz pterostilben. Ten ostatni pozostaje w naszych organizmach do pięciu razy dłużej niż rezerwatol, zanim ulegnie rozkładowi. Dzięki temu ma większe możliwości korzystnego oddziaływania na nasz organizm.

Co więcej, borówka pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Zapobiega to uszkodzeniu komórek i powstawaniu zmian nowotworowych.


3. Działa przeciwzapalnie


Przewlekłe stany zapalne są przyczyną wielu poważnych dolegliwości takich jak nowotwory, choroby autoimmunologiczne, reumatyzm i depresja. Borówka zapobiega powstawaniu zapaleń dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów i polifenoli. Badanie przeprowadzone na 200 osobach pozwoliło stwierdzić, że objawy reumatyzmu ustępowały w największym stopniu u osób, które często spożywały borówkę amerykańską.


Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że borówka amerykańska jest bogata w witaminę C. Trzy szklanki tych owoców pokrywają całość dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Witamina C sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych, umożliwiając pozbycie się wielu dolegliwości, które wskazano powyżej.


4. Stanowi cenne źródło błonnika


Borówki zaspokajają 14% dziennego zapotrzebowania na błonnik (mówimy tu o porcji 100 g tych owoców). Mają przy tym stosunkowo niewiele kalorii. Dzięki temu wspierają pracę układu trawiennego, a także sprzyjają odchudzaniu. Duża zawartość błonnika wspiera utrzymanie trwałego uczucia sytości. Usprawnia również perystaltykę jelit, dzięki czemu poprawie ulega wchłanianie składników odżywczych. Sprawia to, że odczuwamy mniejszą chęć na podjadanie między posiłkami.


Włączenie borówek do zdrowej diety pomaga pozbyć się nadwagi. Jednak spożyciu tych owoców powinny towarzyszyć także regularne picie wody i aktywność fizyczna. Wówczas ich działanie jest bardziej efektywne.5. Najlepsza na świeżo


Polska jest trzecim największym na świecie producentem borówki amerykańskiej. Dzięki temu nie musimy się martwić o dostęp do tych wartościowych owoców. Sezon na nie trwa od lipca do września. I wtedy właśnie powinniśmy korzystać z dobrodziejstwa borówki amerykańskiej. Co prawda jej owoce można zamrażać, jednak badania wskazują, że w takiej formie tracą nawet do 60% wartości odżywczych. Również procesy smażenia i gotowania prowadzą do zmniejszenia stopnia dobroczynnego oddziaływania borówki na nasze zdrowie.


Tekst ukazał się w:

Biokurier, Maj-sierpień 2018 (str. 20-22), 5 faktów o... borówce.PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Borówkowy koktajl jaglany

Składniki

na 1 porcję


50 g kaszy jaglanej (około ¼ szklanki)

100 ml mleka krowiego lub roślinnego

150 ml wody


125 g borówki amerykańskiej

75 g jabłka (około ćwiartka dużego jabłka)

2 małe suszone śliwki

200 ml wody, mleka lub kefiru (bądź więcej jeśli koktajl ma być mniej gęsty)


Wykonanie

  1. Kaszę ugotować z mlekiem i wodą (łącznie 250 ml płynu) do wchłonięcia płynu.

  2. Do ugotowanej kaszy dodać pozostałe składniki.

  3. Zmiksować na gładką masę.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Kaszę ugotować z mlekiem i wodą (łącznie 250 ml) do wchłonięcia płynu (15 min, temp. 90 st. C, obr. 2).

  2. Do ugotowanej kaszy dodać pozostałe składniki.

  3. Zmiksować na gładką masę (1 min., obr. 10).#borówka #koktajlzborowki #borowkowykoktajl #zdrowykoktajl #koktajlowocowy #borówkaamerykańska

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page