top of page

Bułeczki na zakwasie orkiszowymTo było dopiero zdziwienie.


I jednocześnie mój wielki kulinarny sukces.


Wymyśliłem przepis bułki na zakwasie. Bez dodatku drożdży. Bez oczyszczonej pszennej mąki. Mięciutkie, chrupiące i znakomicie pasujące do porannego niedzielnego śniadania.


Zaskoczeni? No pewnie, że tak. Chyba że znaliście wcześniej DOBRY I PROSTY przepis na bułki bez drożdży. Ja nie natknąłem się jeszcze na taki. A jeśli znaliście, to mi nie mówcie. Będę mógł nadal łudzić się, że jestem geniuszem pieczywa :)A tak na serio. Te bułki nie przypominają popularnych watowatych kajzerek z piekarni. Ale są do nich zbliżone tak bardzo, jak dało się to zrobić, nie ryzykując, że staną się szkodliwe dla zdrowia. I mają jedną przewagę nad bułkami z piekarni: są świeże jeszcze co najmniej dwa dni po upieczeniu. Taki bonus związany z pieczeniem na zakwasie.


Ich przygotowanie jest nieprzyzwoicie prostym procesem, w którym nie można popełnić błędu. Nie ma tu wyrastania drożdży, które nie dość, że są szkodliwe dla żołądka, to jeszcze raz nie chcą rosnąć, a za drugim razem wyłażą z miski i chcą uciec. Brudząc przy tym całą kuchnię oczywiście. Nie ma tu też ugniatania i wielokrotnego formowania ciasta. Nie ma ryzyka, że bułki nie wyrosną (chyba że będzie za zimno, ale wtedy to już nie nasza wina, prawda?).


Same korzyści. A jaki efekt końcowy!


To idealna opcja dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać, ale jakoś nie potrafią odmówić sobie bułeczek na śniadanie. To teraz już macie alternatywę :)


I nie mówcie mi, że nie macie zakwasu. To tylko wymówka. Przygotowanie zakwasu jest szybkie i proste – chcecie przepis?


Pozdrawiamy znad bułeczek z serkiem :*PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 6 sztuk

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


225-250 g mąki orkiszowej 2000

100 g mąki owsianej (1)

¼ łyżeczki soli (2)


200 g zakwasu orkiszowego

200 ml ciepłej (ale nie gorącej) wody


Wykonanie

  1. Wymieszać składniki suche.

  2. Wymieszać składniki mokre.

  3. Do mokrych składników dodać suche i delikatnie wymieszać.

  4. Włożyć masę do foremek na muffiny (ewentualnie posypać makiem, orzechami lub wiórkami kokosowymi) i zostawić do wyrośnięcia na 3-4 godziny, w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu.

  5. Piec 30 minut w 180 st. C.Wskazówki


(1) mąka owsiana: można ją zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych


(2) sól: należy uważać na rodzaj używanej soli; naszym zdaniem najlepsza jest sól himalajska i niejodowana sól kamienna; jod, którym “wzbogaca się” popularną białą sól, szkodzi naszemu układowi hormonalnemu#zakwas #zakwasorkiszowy #bułeczki #domowebułeczki #bułeczkinazakwasie #mąkaorkiszowa

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page