top of page

Pasta czosnkowaNie wierzyłem. Naprawdę nie wierzyłem, że ta pasta potrafi poprawić smak każdego dania. W końcu nie ma cudów, prawda? Jeśli się chce mieć smaczną potrawę, to trzeba umieć dobrze gotować.


Kiedy spróbujecie tej pasty, może stracicie pewność co do prawdziwości tej zasady. Podobnie jak to się stało ze mną.


Usłyszałem o niej kiedyś na zakupach w moim ulubionym zieleniaku, który obecnie stanowi dla mnie jedno z ważniejszych miejsc wymiany inspiracji kulinarnych. Usłyszałem, nie uwierzyłem w cudowne właściwości tej przyprawy, ale zapisałem sobie ten pomysł do sprawdzenia.


I teraz dziękuję sobie za to, że nie spisałem pasty na straty, bo doskonale poprawia ona walory smakowe każdej zupy, sosu, fritatty, placków i wszystkiego, co wytrawne. Różnica pomiędzy daniem z przyprawą i bez jest taka jak między włoskimi pomidorami (jedzonymi we Włoszech, nie importowanymi) a pomidorami z polskiego marketu. Mówiąc łagodnie: różnica jest kolosalna.


Nie będę dziś pisał więcej, bo tego po prostu trzeba spróbować. Dlatego nie zajmuję Wam już czasu, bo przecież musicie wpaść do sklepu po czosnek i natkę pietruszki :)


Ale na koniec jeszcze mam dla Was dwie rady. Po pierwsze, używajcie pasty ostrożnie, bo jest bardzo słona. My dajemy płaską łyżeczkę na litr zupy. Do sosu sałatkowego dajemy pół łyżeczki na dużą miskę i zazwyczaj łączymy ją z jogurtem. Po drugie, nie jedzcie tej przyprawy, nie dodając jej do konkretnego dania. Moja koleżanka posmarowała sobie nią chleb (naprawdę cienko) i, jak powiedziała, „wykręciło jej gębę od tej soli”.


I to prawda, soli w paście jest dużo. Ma ona tu właściwości konserwujące. Jednak pasty używamy w niewielkich ilościach, więc ostatecznie w całym daniu soli będzie niewiele. My po prostu zastępujemy pastą sól, którą dodalibyśmy do potrawy.


To co? Smacznego!PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 0,5 l słoik

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


300 g obranego czosnku (1)

75 g oleju słonecznikowego

150 g soli (2)

20 g natki pietruszki (pół małego pęczka)


Wykonanie

  1. Wszystkie składniki zmiksować w blenderze.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Wszystkie składniki zmiksować (40 sek., obr. 10).


Wskazówki


(1) warzywa: im lepsza będzie jakość składników, tym danie okaże się smaczniejsze; warto zadbać o warzywa i kasze bio lub od znajomego rolnika


(2) sól: należy uważać na rodzaj używanej soli; naszym zdaniem najlepsza jest sól himalajska i niejodowana sól kłodawska; jod, którym “wzbogaca się” popularną białą sól, szkodzi naszemu układowi hormonalnemu
#pastaczosnkowa #pasta #czosnek #dodatekdoobiadu

2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page