top of page

MarcepanKażdy ma swoje ulubione słodycze. Z pewnych źródeł wiemy, że jedna z naszych Czytelniczek przepada za marcepanem. A może jest Was więcej?


Dla wszystkich marcepanowych Łasuchów mamy świetną wiadomość – opracowaliśmy wreszcie recepturę tego smakołyku. I to jest właśnie największy sens tego bloga. Możliwość dzielenia się z Wami tym, co wymyśliliśmy. Jeśli chcielibyście poznać zdrową wersję jakichś innych słodyczy, za którymi przepadacie, to napiszcie do nas – coś wymyślimy :)


A co można powiedzieć o tym marcepanie?


No cóż, może tym na zachętę podrzucę Wam słowa klasyka (czyli Asi):

„Pyszne, pyszne, pyszne!”

„Mmm…” (z miną kota, który właśnie dorwał się do słodkiej śmietanki)

„Czyli tu są tylko miód, daktyle i migdały, tak? I taka pyszność nieziemska z tego wyszła?”

„Chciałabym zjeść, ale potem nie wystarczy do masy makowej” (i tu pojawia się taka smutna minka)


Przekonaliśmy Was trochę do wypróbowania tego przepisu? Nie? To ja dodam od siebie, że ten smakołyk jest dużo lepszy od tradycyjnego marcepana, który można kupić w sklepie. Nie ma tego dziwnego „duszącego” aromatu i smaku. Dlatego właśnie, jeśli uważacie, że nie przepadacie za marcepanem, spróbujcie naszej wersji. Na pewno wam zasmakuje.


No i jest dużo zdrowszy. Tradycyjnie, marcepan przygotowuje się z użyciem dużej ilości cukru i z dodatkiem likieru. U nas są tylko naturalne składniki: miód dla słodyczy, daktyle dla karmelowego posmaku i migdały dla… marcepanowości.


Aha, i pamiętajcie, by robiąc ten smakołyk, dokładnie zastosować się do wskazówek – ułatwicie sobie pracę. I szybciej będziecie mogli cieszyć się tym niezwykłym smakołykiem.


Pozdrawiamy Was cieplutko,

Asia i MichałPRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 150 g

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


100 g migdałów, blanszowanych (czyli obranych ze skórki)

25 g daktyli (1), namoczonych w zimnej wodzie przez 1-2 godziny

25 g miodu (2)


Wykonanie

  1. Migdały zmielić do momentu, aż tłuszcz zacznie się lekko oddzielać (kolejny etap po konsystencji mąki).

  2. Dodać daktyle i miód i zmiksować na gładką masę.

  3. Lekko ugnieść masę i formować kształty.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Migdały zmielić do momentu, aż tłuszcz zacznie się lekko oddzielać (kolejny etap po konsystencji mąki) (15-30 sek., obr. 10; można zgarnąć w trakcie).

  2. Dodać daktyle i miód i zmiksować na gładką masę (15 sek, obr. 10).

  3. Lekko ugnieść masę i formować kształty.Wskazówki


(1) bakalie: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(2) miód: jeśli chcecie mieć dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)#marcepan #domowymarcepan #migdały #małasłodkość #małaprzekąska #słodkiebezcukru

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page