top of page

Lody wegańskie czekoladoweZazwyczaj muszę długo przekonywać Asię, byśmy zrobili lody. W końcu się zgadza, ale ostatecznie kończy się to tak, że moja Żona siedzi przy komputerze, działa coś na blogu, powtarza „już idę Ci pomóc” co minutę lub dwie, a w tym czasie ja zdążam zrobić te lody sam. Co ciekawe, do ich zjedzenia jest już dużo więcej chętnych :)


Tym razem było inaczej. Na pytanie: „Może zrobimy lody?” padła entuzjastyczna odpowiedź: „Tak, zróbmy!”.


Jednak jeszcze zanim zdążyłem wyjść ze zdumienia, stwierdziliśmy, że nie mamy w domu śmietanki. Na szczęście całkiem niedawno opracowałem przepis na lody wegańskie, które nie wymagają posiadania w domu tak nietrwałych produktów jak jajka czy śmietana. Wystarczą nerkowce, wiórki kokosowe i daktyle.


I, jak się okazało za chwilę, kakao, bo Asia zażyczyła sobie tym razem wersji czekoladowej wegańskich lodów. I co ma zrobić mąż-kucharz, kiedy Żona życzy sobie takich smakołyków? Wymyśla to, na co jego Wybranka ma ochotę :)I tym razem nie było nawet tak trudno. Wystarczyło dobrać odpowiednie proporcje.


A efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Gdybym nie interweniował, masa na lody zniknęłaby jeszcze przed zamrożeniem. W Asi brzuchu zniknęłaby, rzecz jasna.


Na szczęście trochę udało mi się uratować i tylko dzięki temu mogłem sprawdzić, czy lody po zamrożeniu są równie pyszne. Okazuje się, że są nawet jeszcze smaczniejsze! Tak dobrych lodów czekoladowych pewnie jeszcze nie jedliście, nawet jeśli jesteście miłośnikami tego smaku.


Ponadto, przy wszystkich swoich zaletach, te lody są niesamowicie łatwe do zrobienia. Nic się nie ubija, niczego nie trzeba podgrzewać. Można je przygotować w każdej chwili, kiedy tylko mamy ochotę.


Mam dla Was tylko jedną radę, dotyczącą konsystencji. Warto przemieszać zamrażającą się masę co godzinę – wówczas lody nie będą tak zbite. Jeśli jednak nie macie na to czasu lub pochłaniają Was inne przyjemności, nie musicie mieszać lodów. Jeśli po zamrożeniu okażą się twarde i zbite, możecie poczekać 5-10 minut i dopiero wtedy zabrać się do ich degustowania lub zmiksować masę silnym blenderem (podobnie jak zamrożone owoce na sorbet).


Pyszne wegańskie lody czekoladowe? Z nami to możliwe :)PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 400 ml lodów, prawie połowa standardowego pudełka

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


400 ml mleka kokosowego zrobionego samodzielnie (1) lub mleka kokosowego w puszce

należy użyć mleka kokosowego, które stało w lodówce przez co najmniej 4 h


150 g nerkowców (2)


25 g kakao (3)

100 g daktyli suszonych zmiksowanych na pastę (2) lub 60 g miodu (4) (w wersji niewegańskiej)


Wykonanie

  1. Stałą część mleka kokosowego (5) (śmietankę) zamrozić.

  2. Wodę z mleka kokosowego zmiksować z nerkowcami i daktylami (lub miodem).

  3. Oddzielnie zmiksować zamrożoną śmietankę.

  4. Połączyć obie masy, dodać kakao i zmiksować jeszcze przez chwilę. Nie blendować zbyt długo, ponieważ lody wyjdą wtedy bardziej twarde.

  5. Zamrozić. Można przemieszać masę 3-4 razy, co godzinę.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Stałą część mleka kokosowego (5) (śmietankę) zamrozić.

  2. Wodę z mleka kokosowego zmiksować z nerkowcami i daktylami (lub miodem) (30 s., obr. 10). Przełożyć do oddzielnej miski.

  3. Zmiksować zamrożoną śmietankę (30-40 s., obr. 10).

  4. Połączyć obie masy, dodać kakao i zmiksować jeszcze przez chwilę (5 s., obr. 10).

  5. Zamrozić. Można przemieszać masę 3-4 razy, co godzinę.Wskazówki

(1) domowe mleko kokosowe: przepis na domowe mleko kokosowe znajdziecie tutaj; aby otrzymać 400 ml mleka kokosowego, należy użyć 100 g wiórków i 400 ml wody; mleko kokosowe warto zrobić samodzielnie z dwóch powodów: po pierwsze, smakuje dużo lepiej, a po drugie, kupne mleko kokosowe w aluminiowej puszce zawiera szkodliwe substancje przenikające z opakowania (aluminium staje się przyczyną chorób układu nerwowego, m.in. Alzheimera)


(2) nerkowce, daktyle: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(3) kakao: warto zadbać o to by kakao było dobrej jakości; my zaopatrujemy się w kakao ekologiczne, które smakuje znacznie lepiej i jest bardziej aromatyczne niż kakao najczęściej dostępne w sklepach


(4) miód: jeśli chcecie dostać dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)


(5) jak użyć mleka kokosowego: dobrze schłodzone mleko kokosowe rozdziela się na część bardziej tłustą, która zastyga do postaci stałej i mniej tłustą, prawie przezroczystą - płynną część


#lodywegańskie #lodyczekoladowe #prawdziwelodyczekoladowe #domowelody #pysznelody #lodywegańskieczekoladowe #lodyznerkowców

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page