top of page

Lody śmietankowo-truskawkoweDla takich chwil warto żyć!


Wreszcie wymyśliłem przepis na takie lody, jakie sobie wymarzyłem. Miały być naturalne (czyli bez chemii), puszyste, a co najważniejsze, łączyć w sobie delikatny smak śmietanki i cudowną świeżość letnich owoców. Chciałem też, by ich konsystencja przywodziła na myśl lody, które jadłem w dzieciństwie. Nie pamiętam, jak się nazywały, ale ich truskawkowy smak pozostanie na zawsze w moich wspomnieniach.


I te chwile przywołałem właśnie dzisiaj. A jak to zrobiłem?


Po prostu, połączyłem dwa przepisy – na puszyste lody owocowe i lody śmietankowe. Reszta była już tylko formalnością.

Zapowiadało się dobrze już w momencie konstruowania przepisu. Jego próbowanie było samą przyjemnością – przy czym wyrażenie „próbowanie” należy tu rozumieć dosłownie. Kto z Was oparłby się przepysznej puszystej masie o smaku truskawek? Ja nie dałem rady. Czas zamrażania upłynął mi niesamowicie szybko, a potem?

Potem Asia wróciła z pracy, otworzyliśmy zamrażalnik i znaleźliśmy tam deser o cudownym smaku. Nie pomylę się bardzo, jeśli powiem, że to są najbardziej puszyste lody (przygotowane bez użycia specjalnej maszynki), jakie jedliśmy w życiu.


Może spróbujecie? Wybierzcie swoje ulubione owoce i bierzcie się do dzieła :)


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na ok. 750 ml lodów (nieco mniej niż pudełko lodów, które kupujecie w sklepie)​

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


1 jajko (1)

50 g miodu (2)


150 g mrożonych owoców (truskawki, borówki, porzeczki itp.)


200 ml śmietany 30% (3)


Wykonanie


  1. Żółtko ubić porządnie z miodem – aż będzie miało prawie biały kolor.

  2. Owoce zmiksować na gładką masę. Dodać białko i ubijać, aż masa stanie się puszysta (około 1-2 minuty; jeśli macie mikser o słabszej mocy, należy przedłużyć czas ubijania).

  3. Śmietankę ubić na sztywno.

  4. Wszystkie masy wymieszać i zamrozić.


Wykonanie (Thermomix)


  1. Żółtko ubić porządnie z miodem – aż będzie miało prawie biały kolor (6 min, obr. 4; z motylkiem). Przełożyć do oddzielnego naczynia.

  2. Owoce zmiksować na gładką masę (20 sek., obr. 10). Dodać białko i ubijać, aż masa stanie się puszysta (2 min, obr. 4). Przełożyć do naczynia z ubitym żółtkiem.

  3. Śmietankę ubić na sztywno (2-4 min, obr. 4; z motylkiem) – obserwować masę, żeby nie „przebić” śmietanki i nie zrobić z niej masła :)

  4. Do ubitej śmietany dodać pozostałe dwie masy i wymieszać (20-30 sek., obr. 3) i zamrozić.


Wskazówki


(1) jajka: warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)


(2) miód: jeśli chcecie dostać dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)


(3) śmietanka: nie powinna zawierać karagenu ani żadnych innych dodatków; najlepsza i najsmaczniejsza jest śmietanka „prosto od krowy”, jeśli macie do takiej dostęp#lody #puszystelody #lodybezmaszynki #trukawowe #sezonoweowoce #zdroweismaczne #zdrowydeser

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page