top of page

Lody wegańskie śmietankoweCo sobie myślicie, kiedy słyszycie o wegańskich lodach? Twarde i niesmaczne? Złożone z trudno dostępnych produktów? Niezdrowe? A może trudne w wykonaniu?


Kiedy spojrzycie na poniższy przepis, zrozumiecie, że to wszystko nie jest prawdą.


Pierwszy raz miałem okazję spróbować tych lodów u naszej przyjaciółki, Moniki, nieustającego źródła inspiracji kulinarnych. Z mieszanymi uczuciami stałem w jej kuchni i patrzyłem, jak wyjmuje z zamrażalnika miskę, daje mi łyżkę i zachęca do spróbowania. Moje wątpliwości minęły w momencie spróbowania lodów.


I od tej właśnie chwili wiem, że będę do nich wracał bardzo często.


Lody te mają idealną konsystencję. Są gęste, kremowe, a jednocześnie na tyle miękkie, że nie łamie się na nich łyżka (jak na wielu mrożonych produktach domowego wyrobu). Nie są ekstremalnie puszyste, ale umówmy się, że tę właściwość mają jedynie lody ze sklepu. Ich konsystencja jest regulowana mnóstwem chemicznych dodatków. Co ciekawe, ludzie spożywający produkty z takimi dodatkami też stają się puszyści ;)


Smak tego produktu zniewala, choć trudno w nim rozpoznać wątek wiodący. I może tak jest dobrze, bo nowe połączenia pozwalają czasem odkryć niesamowicie intrygujące horyzonty kulinarne. Wyczuwamy tu nutę kokosa, karmelu, ale także wanilii (nawet w sytuacji, gdy jej nie użyjemy).


Co najważniejsze, lody przygotowuje się wręcz niewiarygodnie łatwo. Wystarczy zmielić składniki. Jeśli jednak macie ochotę na trochę ciekawsze wyzwanie, zróbcie mleko kokosowe samodzielnie. Polecamy to rozwiązanie nie tylko ze względu na lepsze rezultaty w zakresie smaku lodów, ale również ze względu na Wasze zdrowie. Mleko kokosowe sprzedawane jest w aluminiowych puszkach. Na podstawie badań, które czytaliśmy, stwierdzamy, że metal ten reaguje z produktem bardzo silnie. Do mleka wydzielają się w tym procesie substancje powodujące raka i zaburzenia układu nerwowego.


Nie mówmy jednak o chorobach. Pogadajmy o korzyściach dla zdrowia. Lody te mają korzystny wpływ na funkcje układu nerwowego (m.in. na pamięć i koncentrację) z uwagi na dużą zawartość manganu i witamin z grupy B. Cynk i selen przyspieszają przemianę materii, wspomagając odchudzanie. Lody zawierają również dużo błonnika, który wspomaga trawienie i daje uczucie sytości. Znajdziemy w nich również magnez i żelazo.


Jednak tym, czego najwięcej znajdziemy w tych lodach, jest przyjemność z ich jedzenia. Dla wegan, którzy szukają przepisów na dania z kuchni tradycyjnej, jest to rozwiązanie idealne – zdrowe i pełne wartości odżywczych. Dla osób, które jedzą nabiał, lody te będą ciekawą odmianą. Warto je spróbować :)


I jak zawsze warto zadbać o dobrą jakość składników. W naszej kuchni użyliśmy chipsów kokosowych Cocomi, które nie zawierają żadnych dodatków i wykonane są jedynie z miąższu kokosa. Dziękujemy Bio Planet za udostępnienie tego produktu.PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 400 ml lodów, prawie połowa standardowego pudełka

Numery przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.


400 ml mleka kokosowego zrobionego samodzielnie (1) lub mleka kokosowego w puszce

należy użyć mleka kokosowego, które stało w lodówce przez co najmniej 4 h


150 g nerkowców (2)


75 g daktyli suszonych (2) zmiksowanych na pastę lub 50 g miodu (3) (w wersji niewegańskiej)


25 g chipsów kokosowych


Wykonanie


 1. Stałą część mleka kokosowego (4) (śmietankę) zamrozić.

 2. Wodę z mleka kokosowego zmiksować z nerkowcami i daktylami (lub miodem).

 3. Oddzielnie zmiksować zamrożoną śmietankę.

 4. Połączyć obie masy i zmiksować jeszcze przez chwilę. Nie blendować zbyt długo, ponieważ lody wyjdą wtedy bardziej twarde.

 5. Na koniec dodać chipsy kokosowe i dokładnie wymieszać.

 6. Zamrozić. Można przemieszać masę 3-4 razy, co godzinę.


Wykonanie (Thermomix)


 1. Stałą część mleka kokosowego (4) (śmietankę) zamrozić.

 2. Wodę z mleka kokosowego zmiksować z nerkowcami i daktylami (lub miodem) (30 s., obr. 10). Przełożyć do oddzielnej miski.

 3. Zmiksować zamrożoną śmietankę (30-40 s., obr. 10).

 4. Połączyć obie masy i zmiksować jeszcze przez chwilę (5 s., obr. 10).

 5. Na koniec dodać chipsy kokosowe i wymieszać (10 s., obr. 3).

 6. Zamrozić. Można przemieszać masę 3-4 razy, co godzinę.


Wskazówki


(1) domowe mleko kokosowe: przepis na domowe mleko kokosowe znajdziecie tutaj; aby otrzymać 400 ml mleka kokosowego, należy użyć 100 g wiórków i 400 ml wody; mleko kokosowe warto zrobić samodzielnie z dwóch powodów: po pierwsze, smakuje dużo lepiej, a po drugie, kupne mleko kokosowe w aluminiowej puszce zawiera szkodliwe substancje przenikające z opakowania (aluminium staje się przyczyną chorób układu nerwowego, m.in. Alzheimera)


(2) nerkowce, daktyle: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe


(3) miód: jeśli chcecie dostać dobry miód, zadbajcie o to, by był ze sprawdzonego źródła – najbezpieczniej jest po prostu znać pszczelarza; dobry miód (z wyjątkiem akacjowego) krystalizuje się po kilku miesiącach od zebrania (czyli najpóźniej zimą)


(4) jak użyć mleka kokosowego: dobrze schłodzone mleko kokosowe rozdziela się na część bardziej tłustą, która zastyga do postaci stałej i mniej tłustą, prawie przezroczystą - płynną część


#lodywegańskie #lodyśmietankowe #domowelody #lodybezjajka #lodybezcukru #pysznelody #lodykokosowe #lodydlawegan #puszystelody

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page