top of page

Krem orzechowo-czekoladowyNie przesadzę, jeśli powiem, że przepisu na tego typu krem szukałem wiele lat. Odkąd w moim życiu pojawił się pierwszy mikser, który potrafił zmielić orzechy, nie wyłączając przy tym prądu w całym bloku, regularnie usiłowałem znaleźć recepturę na krem czekoladowy.

Producenci Nutelli śmialiby się pewnie ze mnie, widząc, jak nieudolnie próbuję naśladować ich produkt. I wiecie co? Błędem były właśnie próby naśladowania. Jeśli chcemy wymyślić coś niezwykłego, nie kopiujmy rozwiązań, które od dawna już funkcjonują. Wymyślmy raczej coś własnego, a rezultaty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania.

Nie musi się to zdarzyć od razu. Czasami trzeba wiele spróbować i zrozumieć.

Ale w końcu nadchodzi moment, kiedy można się pochwalić recepturą przepysznego, aksamitnego kremu, w którym nuty orzechowe i czekoladowe są zrównoważone tak doskonale, że nawet nie zastanawiamy się, czy można tu coś udoskonalić. Zaznaczmy przy tym, że jest to krem zdrowy, ponieważ składa się z samych wartościowych składników.


Możecie mi nie wierzyć, ale to naprawdę świetna alternatywa dla popularnej Nutelli, której głównym składnikiem jest…? Nie uwierzycie. Cukier!

Tak, ja też byłem zaskoczony. No cóż, nie ma się co martwić, że dla zdrowia musimy zrezygnować z tego produktu, bo teraz mamy przepis na coś jeszcze lepszego. Nasz krem orzechowo-czekoladowy jest nie tylko smaczniejszy, zdrowszy, ale i tańszy :)

Korzystajcie śmiało :) Jeszcze nigdy zdrowe gotowanie nie było tak proste i smaczne jak teraz :)

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na mały słoik

Gwiazdki przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.

150 g podprażonych nerkowców*

50 g daktyli*

75 ml mleka (najlepiej kokosowego**, ale zwykłe też może być)

15 g gorzkiego kakao

szczypta soli

Wykonanie

  1. Daktyle i nerkowce zmiksować na gładką masę.

  2. Dodać mleko i dokładnie wymieszać.

  3. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać.

  4. Przechowywać w lodówce.

Wykonanie (Thermomix)

  1. Daktyle i nerkowce zmiksować na gładką masę (30 s., obr. 10).

  2. Dodać mleko i dokładnie wymieszać (10 s., obr. 4).

  3. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać (20 s., obr. 4).

  4. Przechowywać w lodówce.


Wskazówki

* bakalie i orzechy: suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe

** mleko roślinne: niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis na mleko kokosowe podajemy tutaj

#kremczekoladowy #zdrowykremczekoladowy #zdrowanutella #kremczekoladowoorzechowy

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page