top of page

Pesto z natkiKiedy pierwszy raz usłyszałem, że ktoś znajomy robi pesto z natki marchewki, pomyślałem, że świat zwariował. Przecież to zielsko od marchwi nie może być jadalne, skoro wyrzuca się je do śmieci i zjada jedynie korzeń! Poza tym moje ciasne horyzonty nie pozwalały mi dopuścić do siebie myśli, że pesto można przygotować z czegoś innego niż liście bazylii.

Okazuje się jednak, że części nadziemne wielu roślin są jak najbardziej jadalne, a nawet bardzo smaczne! Zwłaszcza jako składnik pesto. Ponadto, natki różnych warzyw korzeniowych często zawierają dużo więcej wartości odżywczych niż część podziemna. Dotyczy to nie tylko marchwi, ale również pietruszki i rzodkiewki.


Tak, tak, liście rzodkiewki również można jeść. Zaskoczeni? Tak będzie tylko do momentu, kiedy spróbujecie naszego pesto. Wtedy przestaniecie się dziwić, że rzodkiewkę można wykorzystać w całości.

To pesto jest genialne. Delikatne w smaku, zaskakująco sycące i bardziej wciągające niż paluszki na seansie filmowym. Można je zajadać właściwie do wszystkiego. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kaszy gryczanej, ryżu i quinoa. Można nim przyprawić sałatkę i położyć na krakersach, sprawiając, że stają się one elegancką przekąskę. My posunęliśmy się nawet do smarowania nim kanapki.

Jak widzicie, możliwości jest mnóstwo. A jakie to zdrowe! Szczególnie teraz, wiosną, gdy najbardziej brakuje nam witamin i mikroelementów i z utęsknieniem czekamy na pierwsze warzywa i owoce.

Jednak smak i właściwości zdrowotne to nie jedyne zalety tego dania. Umożliwia ono również ograniczenie ilości śmieci, ponieważ przestajemy wyrzucać natkę pietruszki, marchewki itd. Te liście mają szansę rozłożyć się jedynie, gdy wyrzucimy je na kompost. Mieszkańcy bloków nie mają takiej możliwości, więc ich bioodpady nie rozkładają się, tylko lądują na wysypisku. Warto zadbać, by wywożonych tam odpadów było jak najmniej :)

Spróbujcie tego przepisu, a rezultaty Was zaskoczą :).PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki

Gwiazdki przy składnikach odwołują do dodatkowych informacji, pozwalających wybrać właściwe produkty.

pęczek liści* (nać pietruszki, marchewki lub rzodkiewki)

40g prażonego słonecznika**

2 ząbki upieczonego czosnku

nieco wody

sól, pieprz, bazylia

Wykonanie

  1. Wszystkie składniki dokładnie zblendować (mogą być kawałeczki słonecznika – nawet lepiej).

Wykonanie (Thermomix)

  1. Wszystkie składniki dokładnie zblendować (10 s, obr. 10).

Wskazówki

* pęczek liści: to, co zostało od warzyw zużywanych inaczej; poniższe składniki dotyczą pęczka rzodkiewki – całkiem małego, do większych pęczków trzeba podwoić ilości

** słonecznik: nasiona, które kupujemy nie powinny być konserwowane; najczęściej występującym konserwantem jest dwutlenek siarki i sorbinian potasu, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie

Nasze propozycje podania pesto:

1. Tortilla


2. Chrupkie pieczywo


#pestozliści #pestozerowaste #pestozpierwszychliści #zdrowepesto #pesto #pestodokanapki #kuchniazerowaste

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page