top of page

Słodki twarożek a la DanioInspiracja do stworzenia tego przepisu przyszła od mojej dobrej znajomej, Kasi, która postawiła przede mną wyzwanie stworzenia serka zbliżonego w smaku i konsystencji do popularnego Danio. Jej celem było zastąpienie swoim dzieciom produktu, który zawiera mnóstwo szkodliwych dodatków, a w dodatku z jego spożyciem wiąże się produkcja dużej ilości śmieci w postaci plastikowych opakowań. Jeśli Ty również chcesz dbać o zdrowie swoich dzieci, a idea zero waste jest bliska Twojemu sercu, ten przepis jest dla Ciebie.

Danio jest jednym z najbardziej popularnych serków, które podaje się dzieciom. Przyjrzyjmy się jego składowi: twaróg odtłuszczony z mleka, śmietanka, woda, cukier, skrobia modyfikowana, syrop glukozowo-fruktozowy, naturalny aromat waniliowy z innymi naturalnymi aromatami, żelatyna. Czy Wam również włos się na głowie jeży, kiedy to czytacie?

Dziwi mnie tylko, że producent serka nie ukrył tych składników pod innymi nazwami, żeby szkodliwość serka mniej rzucała się w oczy (tak robi wielu wytwórców produktów przetworzonych). Przecież te składniki zostały napiętnowane już wiele lat temu jako niekorzystne dla zdrowia! Jako ciekawostkę możemy potraktować przypuszczenie, że serek ten zawiera również glutaminian sodu. Obecnie ukrywa się go pod nazwą aromat naturalny. Interesujące, prawda?

Co może powodować regularne spożycie tego serka? Oto lista mniej lub bardziej przyjemnych skutków:

  1. Osłabienie odporności (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy)

  2. Otyłość (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, skrobia modyfikowana)

  3. Zmiany behawioralne, np. nadpobudliwość (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy)

  4. Cukrzyca typu 2 (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, skrobia modyfikowana)

  5. Zmiany hormonalne (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, żelatyna, aromaty)

  6. Rak (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty)


Prawdopodobnie nie wyczerpałem listy, ale i tak wskazuje ona dobitnie, że nawet patrzenie na ten serek jest szkodliwe dla zdrowia. Myślę, że skutecznie Was do niego zniechęciłem, więc możemy przejść do spraw przyjemniejszych.

Zrobienie domowego serka zbliżonego do Danio jest naprawdę proste i przyjemne. Wystarczy połączyć i zmiksować kilka składników. Nie musicie przy tym dysponować sprzętem za dziesięć tysięcy. W wersji z miodem wystarczy zwykły ręczny blender :).

Pewnie obawiacie się, że ten serek nie będzie smakował tak jak Danio. I macie rację. On jest dużo lepszy. Aksamitnie gładki, lekko słodki i o delikatnym aromacie wanilii. Kiedy Asia spróbowała go pierwszy raz, pożałowałem, że nie zrobiłem go z podwójnej porcji. Powiem tylko tyle: dla mnie nic nie zostało i musiałem obejść się smakiem.

Mimo swojej lekkości, serek ten jest zaskakująco pożywny. Dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w roli samodzielnej przekąski, jak i dodatku do kanapki. A co najważniejsze, serek ten doskonale poddaje się wszelkim modyfikacjom. Możecie go zrobić w wersji bardziej płynnej lub zwartej, dodać rodzynek lub ulubionych świeżych owoców. Miłośnikom straciatelli spodoba się pomysł wymieszania serka z kruszonym ziarnem kakaowca. Wszelkie chwyty dozwolone.

A zatem: blendery w dłoń!


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki

na 2-3 porcje

400 g twarogu*

30 ml mleka lub 80 g jogurtu

można pominąć lub zmniejszyć ilość, jeśli twaróg jest bardzo mokry i chcecie, by serek był mniej płynny

60 g delikatnego miodu**

najlepszy będzie rzepakowy lub akacjowy

1 laska wanilii

można pominąć – wówczas serek będzie śmietankowy

Wykonanie

  1. Z wanilii wyskrobać miąższ i umieścić w blenderze wraz z pozostałymi składnikami.

  2. Zmielić na bardzo gładką masę.

Wykonanie (Thermomix)

  1. Z wanilii wyskrobać miąższ i umieścić w naczyniu miksującym wraz z pozostałymi składnikami.

  2. Zmielić na bardzo gładką masę (5 min, obr. 4).


Wskazówki

* najlepszy serek wyjdzie z twarogu zrobionego samodzielnie (przepis tutaj); jeśli takim nie dysponujecie, użyjcie twarogu w kostce, który można kupić na wagę

** można zastąpić namoczonymi i zmiksowanymi na gładką masę suszonymi owocami (np. 80 g daktyli, rodzynek lub moreli); można również użyć sproszkowanych daktyli; ilość substancji słodzącej można zwiększyć lub zmniejszyć, wedle upodobań

P.S. Dziękujemy Bio Planet za udostępnienie sproszkowanych daktyli oraz kruszonych ziaren kakaowca. Gorąco polecamy!#delikatnyserek #serekhomogenizowany #serekdanio #zdrowawersjadanio #serekdladzieci #serekwaniliowy

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page