top of page

Zdrowe placki ziemniaczane - z nami to możliwe :)Nie przesadzę, jeśli powiem, że to jedno z ulubionych dań Asi. Kiedy jeszcze jedliśmy na mieście, co drugim zamówieniem mojego domowego Łasucha były właśnie placki ziemniaczane. I nie ma się co dziwić. Kto nie pamięta tego charakterystycznego zapachu smażonych ziemniaków, który rozchodził się po domu w niedzielne popołudnie, gdy nasze Mamy zaczynały smażyć placki ziemniaczane? Takie wspomnienia są bardziej trwałe niż cokolwiek innego.

Niestety, placki ziemniaczane powoli są wypierane z naszych kuchni ze względu na złą sławę ziemniaków. I niesłusznie. Ziemniaki mają mnóstwo wartości odżywczych. Oczywiście tylko wtedy, gdy są przygotowywane we właściwy sposób. Mają również dużo skrobi, ale przecież nie jemy takich placków codziennie, prawda?


Tradycyjny sposób przygotowania placków ziemniaczanych w Polsce jest związany z kilkoma wykroczeniami przeciwko zdrowiu, dlatego dzisiaj chcielibyśmy Wam zaproponować zdrowszą wersję placków ziemniaczanych. Przede wszystkim mąkę ziemniaczaną (która obecnie produkowana jest najczęściej z wykorzystaniem szkodliwych chemicznych substancji) zastępujemy owsianą. Rezygnujemy też z wykorzystania oleju (o tłuszczach piszemy więcej tutaj) na rzecz smażenia na suchej patelni. Wprowadzamy za to czosnek niedźwiedzi. Ta przyprawa świetnie współgra ze smakiem ziemniaków. Jeśli jeszcze jej nie próbowaliście, jak najprędzej się w nią zaopatrzcie. Zakochacie się tak jak my.

I wierzcie mi, że mimo tych zmian, nasze placki ziemniaczane są równie smaczne jak tradycyjne. Rozpływają się w ustach i zaskakują zrumienioną chrupiącą skórką. Nawet ja, chociaż unikam skrobi, zawsze skuszę się na jedną czy dwie sztuki.

Nie macie pomysłu na dzisiejszy obiad? Zapoznajcie się z poniższym przepisem. Nie będziecie żałowali :).

Po raz kolejny dziękujemy wspaniałej artystce - Halinie Piechowiak z niezwykłej pracowni "Druga szansa" w Poznaniu. Dzięki niej nasze zdjęcia prezentują się coraz lepiej!


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 7 placków

½ kg ziemniaków*

2 małe cebulki (75 g)

1 ząbek czosnku

20 g mąki owsianej**, żytniej 2000 lub kokosowej (w wersji bezglutenowej)

1 jajko***

1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego

¼ łyżeczki soli

¼ łyżeczki pieprzu

Wykonanie

  1. Ziemniaki zetrzeć odcisnąć z wody, zostawiając krochmal. Cebulkę i czosnek drobno posiekać.

  2. Wymieszać warzywa z pozostałymi składnikami.

  3. Smażyć na suchej patelni (my polecamy ceramiczną).

Wskazówki

* placki wyjdą lepsze z ziemniaków twardych, zwartych, czyli tych, które są przechowywane na zimę

** mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych

*** warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)#ziemniaki #kartofle #plackiziemniaczane #plackikartoflane #zdroweplackiziemniaczane #zdroweplyndze #zdrowyobiad #zziemniaków

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page