Kruche rogaliki

Pamiętacie, jak Wasza Mama albo Babcia przynosiła prosto z cukierni świeżutkie, jeszcze ciepłe rogaliki z marmoladą? Czy przypominacie może sobie, jak cudownie chrupiące były te cuda i jak wiele przyjemności wnosiły w Wasze życie? Pamiętacie ich zapach i smak kryjącej się w środku marmolady?
Ja pamiętam to doskonale. Jednak od dłuższego czasu nie mogę smakować tej przyjemności. Rogaliki z cukierni są dla mnie po prostu za słodkie. Poza tym zawierają więcej szkodliwych składników niż tych dobrych. Mąka pszenna oczyszczona z 80% wartości odżywczych, margaryna z tłuszczami trans, biały cukier (!), marmolada z mnóstwem konserwantów , aromatów i barwników…
Chyba nie muszę wymieniać dalej. Myślę, że taki skład zniechęcił wszystkich zwolenników zdrowego stylu życia i przeciwników przewlekłych chorób.

Ale już dziś…
Już dziś przyjemność z jedzenia zdrowych rogalików zostaje Wam przywrócona! Wymyśliłem przepis, który samego mnie zaskoczył.
Te rogaliki nie tylko wyglądają przepięknie (co doskonale widać na doskonałych fotografiach Asi), ale i wybornie smakują. Jeśli patrząc na to rumiane oblicze wyobrażacie sobie chrupiące, delikatnie słodkie ciasto skrywające niezwykłe wnętrze, to niewiele się pomyliliście. Nie chwaląc się, chciałbym Was zapewnić, że to są najlepsze rogaliki, jakie jadłem w życiu.
Poza tym są to smakołyki magiczne. Pozostają kruche i chrupiące nawet kilka dni po upieczeniu. Tak, tak, ja też nie mogłem w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. Nie odkryłem jeszcze, skąd wzięła się taka ich właściwość, ale mam nadzieję niedługo zgłębić tę tajemnicę.
Jeśli obawiacie się, że rogaliki bez niezdrowych składników będą niewdzięczne w przygotowaniu, chciałbym wyprowadzić Was z błędu. Ciasto doskonale się wałkuje i zawija. Dzięki temu czystą przyjemnością jest nie tylko jedzenie, ale również pieczenie tych smakołyków.
Jeśli chcecie skorzystać z dobroczynnych właściwości amarantusa (który jest zaliczany do grupy superfoods), zachęcam do spożywania go w tej formie :).

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki
na 32 rogaliki
100 g daktyli*, suszonych lub sproszkowanych
60 g rodzynek* lub sproszkowanych daktyli
150 g mąki owsianej**
150 g mąki orkiszowej typ 1850 (mąka pełnoziarnista)
200 g mąki amarantusowej lub jaglanej lub ryżowej
80 g masła klarowanego***
2 małe jajka****
150 g jabłka*****, zmiksowanego na gładką masę
ew. jajko do posmarowania rogalików
Nadzienie I (powidła śliwkowe) na 32 sztuki
1 kg śliwek
2 łyżki zmielonego ziarna kakaowca****** (15 g)
1½ łyżeczki cynamonu
5 łyżek nasion chia do zagęszczenia
Nadzienie II (mus jabłkowy) na 32 sztuki
600 g jabłka*****
½ łyżeczki cynamonu
50 g daktyli*
Nadzienie III (czekoladowe) na 32 sztuki
180 g masła klarowanego***
150 ml mleka krowiego lub roślinnego
60 g rodzynek zmielonych na gładką masę (można je uprzednio namoczyć przez godzinę i odcedzić)
120 g zmielonych ziaren kakaowca******
Wykonanie

1. Piekarnik nagrzać do 180 st. C, tryb góra-dół bez termoobiegu.
2. Daktyle i rodzynki zmielić z mąką na proszek (jeśli używacie sproszkowanych daktyli, dodajcie je do mąki zamiast suszonych owoców).
3. Dodać pozostałe składniki i zagnieść gładkie ciasto.
4. Przygotować nadzienie:
Nadzienie I
a. Śliwki pokroić na kawałki i rozgotować, aby otrzymać coś w rodzaju konfitury.
b. Dodać zmielone ziarno kakaowca i cynamon do smaku oraz nasiona chia. Zostawić na 30-60 minut do zgęstnienia.
Nadzienie II
a. Jabłka pokroić na kawałki i rozgotować, aby otrzymać coś w rodzaju konfitury. Odparować dużo wody, aby masa była gęsta.
b. Dodać cynamon i daktyle i zmielić na gładką masę.
Nadzienie III
a. Masło klarowane, mleko i rodzynki podgrzać tak, aby tłuszcz się rozpuścił.
b. Dodać zmielone ziarna kakaowca i dokładnie wymieszać. Jeśli masa jest zbyt rzadka, można ją zagęścić kakao lub dodatkowym ziarnem kakaowca.
5. Ciasto rozwałkować na grubość 3 mm, wykrawać trójkąty i zawijać rogaliki z nadzieniem. Smarować jajkiem roztrzepanym z odrobiną wody.
6. Piec 20-25 minut w 180 st. C (do zrumienienia).

Wskazówki
* suszone owoce i orzechy, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe
** mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych
*** masło klarowane najlepiej zrobić samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj
**** warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)
***** więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście
****** chodzi tu o surowe ziarna kakaowca sprzedawane w całości; mają one charakterystyczny smak, więc zanim zrobicie z nich nadzienie, spróbujcie, czy Wam smakują; jeśli ich zapach lub smak Wam nie odpowiadają, zdecydujcie się na zwykłe gorzkie kakao

#zdrowerogaliki #krucherogaliki #smacznerogaliki #smacznaprzekąska #domowerogaliki #superfood