top of page

Muffinki piernikoweNie macie wrażenia, że w okresie przedświątecznym wszystko jest świecące i/lub piernikowe? Obecnie tak właśnie kojarzy mi się Boże Narodzenie. I dlatego właśnie prezentowane dzisiaj muffinki również wpisują się w tego ducha. No, może nie są świecące (tak jak ich sklepowe odpowiedniki), ale na pewno mają wyraźną korzenną nutę z lekką przewagą cynamonu, który stanowi dla nas najważniejszy aromat przyprawy piernikowej.

Powiem Wam, że nie spodziewałem się tak ogromnego sukcesu tego przepisu, kiedy był on jeszcze w fazie próbowania. Wymieszałem składniki i z powątpiewaniem spojrzałem na szarobrązową, przelewającą się masę z kawałkami jabłka. Nałożyłem ją do foremek i wstawiłem do piekarnika, upiekłem i pozostawiłem do wystudzenia, będąc przekonanym, że nic z tego nie wyjdzie. Wszystko zdarzyło się wieczorem, więc nie miałem już szansy spróbować swojego wypieku.

Nazajutrz dostałem kilka smsów od Asi. Każdy z nich wychwalał muffinki piernikowe, które wzięła ze sobą do pracy. Natężenie pochwał wzrastało z czasem.


Taka zachęta skłoniła również mnie do spróbowania tych muffinek, choć na co dzień jem trochę inaczej. I powiem Wam, że wrażenia smakowe rzeczywiście były niezwykłe.

Te muffinki są niesamowicie delikatne, wilgotne, lekko słodkie, a każdy ich kęs wręcz rozpływa się w ustach. I ta korzenna nuta, która przypomina nam o zbliżających się Świętach... Coś niezwykłego!

Wypróbujcie te muffinki. Ich ogromną zaletą jest prostota wykonania i niesamowite wrażenia smakowe, które wywołują u każdego Łasucha.

Przepis ten znajdziecie również w najnowszym numerze "Mojej Harmonii Życia" :).

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMIKU, KTÓRY STANOWI SAMODZIELNY PRZEPIS (NA DOLE STRONY).


Składniki

6 muffinek lub 4 foremki o wysokości 7 cm i średnicy 9 cm

1 ubite (porządnie) jajko

175 g zmielonego jabłka*

100g mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych**

25g mąki jaglanej lub ryżowej

25g mąki żytniej 2000

1½ płaskiej łyżeczki przyprawy korzennej***

4 płaskie łyżeczki cynamonu

3 łyżeczki mielonego ziarna kakaowca****

½ łyżeczki sody

1 jabłko* pokrojone w kostkę (około 250 g)

Wykonanie

 1. Suche składniki wymieszać.

 2. W oddzielnej misce wymieszać mokre składniki.

 3. Krótko wymieszać suche i mokre składniki i dodać jabłko pokrojone w kostkę.

 4. Przełożyć do foremek i posypać wiórkami kokosowymi.

 5. Piec 25 minut w 180 st. C (do suchego patyczka).

Wykonanie (Thermomix)

 1. Suche składniki wymieszać (20 sek, obr. 5). Odłożyć do osobnej miski.

 2. Wymieszać mokre składniki (30 sek, obr. 5).

 3. Krótko wymieszać suche i mokre składniki (30 sek, obr. 3).

 4. Dodać jabłko pokrojone w kostkę i wymieszać (20 sek, obr. 3).

 5. Przełożyć do foremek i posypać wiórkami kokosowymi.

 6. Piec 25 minut w 180 st. C (do suchego patyczka).Wskazówki

* więcej o wyborze jabłek do wypieków piszemy w tym poście

** mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych

*** o tym, jak przygotować własną smaczną przyprawę korzenną, która nie będzie zawierała wypełniaczy w postaci białej mąki i nie będzie przygotowana z najgorszej jakości składników, piszemy w tym poście; taką przyprawę możemy przygotować według własnego gustu – przykładowo, my nie znosimy anyżu, więc raczej go unikamy

**** chodzi tu o surowe ziarna kakaowca sprzedawane w całości; mają one charakterystyczny smak, więc zanim zrobicie z nich budyń, spróbujcie, czy Wam smakują; jeśli ich zapach lub smak Wam nie odpowiadają, zdecydujcie się na zwykłe gorzkie kakao (choć zazwyczaj jest ono alkalizowane przy pomocy silnej chemii i pozbawione wartości odżywczych wysoką temperaturą)


#piernik #przyprawapiernikowa #przyprawakorzenna #zdrowemuffinki #zdroweciasto #zdroweciastka #proste #aromatyczne

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Soparnik

bottom of page