top of page

Wigilijny barszcz grzybowyJest to jedno z tych dań, które w wielu domach traktowane są jako podstawa wieczerzy wigilijnej. Każdy z nas ma swoje zasady dotyczące przygotowywania barszczu. Każda rodzina ma własną recepturę.

Od razu zastrzegam, że nie zamierzam z nimi konkurować. Wiem jednak, że warto czasami zmienić co nieco w tradycji i odkryć nowe horyzonty.


Nauczyłem się robić barszcz grzybowy dopiero kilka lat temu, zrywając z zasadami panującymi w mojej rodzinie od dawna. Jednak odkąd poznałem przepis, który podaję poniżej, nie jestem w stanie wypić żadnego innego barszczu. Dlatego warto szukać swoich smaków.

W mojej rodzinie przez wiele lat Królową Barszczu Wigilijnego była Babcia. I nikt nawet nie próbował z nią rywalizować w tej konkurencji. Po prostu parujący barszcz, który pojawiał się w wielkim dzbanku na wigilijnym stole i towarzyszące mu uszka z grzybowym farszem były stałym, wręcz odwiecznym elementem naszych corocznych wieczerzy. Jego kwaśno-słodki, a jednocześnie lekko pikantny smak pamiętam do dziś.


Kiedy postanowiłem sam przygotować barszcz, zadzwoniłem do Babci, żeby dowiedzieć się, jak to zrobić. Nie spodobało mi się jednak gotowanie buraków i zakwaszanie zupy… octem. Brrr!

I z tego właśnie wynikło moje nieposłuszeństwo rodzinnej tradycji przygotowywania barszczu. Postawiłem sobie zadanie zrobienia go tak, jak się należy, od początku do końca. Namoczyłem grzyby, nastawiłem wywar (gotując jego składniki na maleńkim ogniu), a na koniec dodałem sekretny składnik, czyli zakwas buraczany (przepis tutaj).

Rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Ten barszcz smakuje… po prostu Wigilią. Nie potrafię tego inaczej opisać. Powiedzieć, że łączy w sobie równowagę wszystkich smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego i kwaśnego z aromatem leśnych grzybów to właściwie nic nie powiedzieć.

Spróbujcie sami. Nie zawiedziecie się :).


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Składniki

na 4 porcje


35 g suszonych grzybów

1 cebula

1 liść laurowy

3 ziela angielskie

10 ziaren czarnego pieprzu


½ selera

1 kg buraków

1 małe jabłko

1 goździk


½ litra zakwasu barszczowego z czosnkiem (lub więcej – będzie lepsze)

mielony pieprz, sól do smaku


Wykonanie

  1. Grzyby namoczyć przez noc. Następnie powoli zagotować, dodać przekrojoną na pół cebulę i przyprawy. Gotować na bardzo wolnym ogniu przez godzinę.

  2. Warzywa, jabłko i goździk zalać litrem wody i powoli zagotować. Gotować przez 20 minut.

  3. Obydwa wywary odcedzić, połączyć w jednym garnku razem z zakwasem barszczowym. Podgrzać na bardzo wolnym ogniu (nie zagotowywać!). Dodać ewentualnie pieprz i sól do smaku.


#barszczgrzybowy #BożeNarodzenie #suszonegrzyby #grzyby #buraki #burak #zakwasburaczany #zakwasbarszczowy #zakwasnabarszcz #barszczwigilijny

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page