top of page

Zdrowe pierniczki



Będę z Wami szczery. Wymyślenie zdrowy pierniczków było koszmarnie trudnym zadaniem. Dlaczego? Bo takie tradycyjne pierniczki to zbrodnia przeciwko zdrowiu! Zastanówmy się nad ich składem.


Po pierwsze, oczyszczona biała pszenna mąka, która jest ciężka dla żołądka, a nie wnosi do organizmu nic dobrego. Do tego 99% produkowanej pszenicy to obecnie pszenica modyfikowana genetycznie. Po drugie, mnóstwo miodu, który w temperaturze powyżej 42 st. C rozkłada się do postaci bezwartościowego cukru. Po trzecie, masło, które powyżej 110 st. C przekształca się do postaci niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów. Kakao – alkalizowane za pomocą chemicznych składników i pozbawione składników odżywczych wysoką temperaturą. I do tego jeszcze cukier, który pozostawię bez komentarza… Aha, zapomniałem o kupionej w sklepie przyprawie korzennej, zmieszanej z najgorszej jakości składników i zawierającej wypełniacz w postaci białej mąki, żeby produkcja była tańsza.


Czy tak mają wyglądać Święta, które sobie wymarzyliśmy? Na pewno nie w naszym domu!

Bo przecież można inaczej. Można zrobić zdrowe pierniki, których zapach nie tylko wypełni nasze nosy i spowoduje napad apetytu, ale również napełni serca tym, co nieuchwytne – świąteczną atmosferą, która jest związana ze wspólnym przygotowaniem ciasta, wykrawaniem bożonarodzeniowych kształtów i próbowaniem jeszcze gorących ciastek, które dopiero co wyszły z piekarnika, ale „już, już, muszę ich spróbować, żeby sprawdzić, czy na pewno wyszły pyszne”.



Jak zatem zabrałem się do opracowania przepisu? Przede wszystkim zrezygnowałem z miodu. Wiem, wiem, „jak to, pierniki bez miodu?!”. Ale serio, czy wierzycie, że miód podgrzany cztery razy bardziej niż powinien ma jakiś wpływ na smak, oprócz dodania słodyczy? Poza tym postawiłem na zdrową mąkę i własną przyprawę korzenną (przepis tutaj). A jak osiągnąłem słodki smak? Dzięki suszonym owocom, których słodycz znacząco przewyższa możliwości cukru.


Zachęcam Was do skorzystania z tego przepisu, bo dzięki niemu przestaniecie się wreszcie martwić, że zjedliście za dużo pierników. A poza tym… one są po prostu przepyszne :). Nie zapomnijcie udekorować ich zdrowym lukrem (przepis tutaj).


PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.


ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA FILMIKU, KTÓRY MOŻE STANOWIĆ ODDZIELNY PRZEPIS (NA DOLE STRONY).


Składniki

na 30 sztuk (2 duże blachy)


50 ml espresso (lub 50 ml kawy przygotowanej z 3 łyżek mielonych ziaren i 200 ml wrzątku)

50 g masła klarowanego*

150 g suszonych owoców**, namoczonych przez 4 godziny w zimnej wodzie

1 jajko


50 g mąki gryczanej (lub orkiszowa)

175 g mąki owsianej

100 g mąki orkiszowej 1850

1½ łyżki przyprawy korzennej***

½ łyżki cynamonu

1 łyżka mielonych ziaren kakaowca**** (8 g)

½ łyżeczki sody


Wykonanie

  1. Piekarnik rozgrzać do 200 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Espresso połączyć z masłem, namoczonymi suszonymi owocami i jajkiem. Zmielić wszystko na gładką masę.

  3. Wymieszać suche składniki.

  4. Dodać suche składniki do mokrych i zagnieść miękkie ciasto. Jeśli za bardzo klei się do ręki i ciężko je wałkować, dodać nieco mąki owsianej (2-3 łyżki).

  5. Wałkować na grubość min. 4 mm (nie cieniej) i wycinać kształty.

  6. Piec 8-10 minut w 200 st. C.


Wykonanie (Thermomix)

  1. Piekarnik rozgrzać do 200 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Kawę połączyć z masłem, namoczonymi suszonymi owocami i jajkiem. Zmielić wszystko na gładką masę (1 min, obr. poz. 10). Przełożyć do oddzielnej miski.

  3. Wymieszać suche składniki (30 sek, obr. poz. 4).

  4. Dodać suche składniki do mokrych i zagnieść miękkie ciasto (2 min, poz. wyrabianie ciasta „kłos”). Jeśli za bardzo klei się do ręki i ciężko je wałkować, dodać nieco mąki owsianej (2-3 łyżki).

  5. Wałkować na grubość min. 4 mm (nie cieniej) i wycinać kształty.

  6. Piec 8-10 minut w 200 st. C.



Wskazówki


* masło klarowane najlepiej zrobić samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy w oddzielnym poście


** suszone owoce, które kupujemy nie powinny zawierać szkodliwych konserwantów (sorbinian sodu, dwutlenek siarki itd.) czy dodatków (wiecie, że suszona żurawina składa się w 45% z białego cukru?!); dobre suszone owoce są ciemne, a nie pomarańczowe czy jasne


*** o tym, jak przygotować własną smaczną przyprawę korzenną, która nie będzie zawierała wypełniaczy w postaci białej mąki i nie będzie przygotowana z najgorszej jakości składników, piszemy tutaj


**** chodzi tu o surowe ziarna kakaowca sprzedawane w całości; mają one charakterystyczny smak, więc zanim zrobicie z nich budyń, spróbujcie, czy Wam smakują; jeśli ich zapach lub smak Wam nie odpowiadają, zdecydujcie się na zwykłe gorzkie kakao (choć zazwyczaj jest ono alkalizowane przy pomocy silnej chemii i pozbawione wartości odżywczych wysoką temperaturą)



#pierniczki #cynamon #przyprawakorzenna #przyprawapiernikowa #zdrowypiernik #zdrowepierniki #zdroweświęta #zdrowewypieki #dobrazabawa #smaczneciastka #ciastkakorzenne

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page