top of page

Babeczki czekoladowe (z buraka)



Powiem Wam, że mam sentyment do tego przepisu, ponieważ jest to moja pierwsza receptura na "warzywne" ciastka. Dzisiaj takie wypieki są już szeroko znane i wypróbowane przez wiele osób, choć wciąż budzą wątpliwości w stylu:

"Ciasto z warzywa? To nie może być deserowe, raczej obiadowe."

"Burak... No nie wiem. To chyba tylko do barszczu."

"Ale jak to zrobić? To musi być strasznie trudne."

"To już nie ma owoców, z których można robić wypieki?"

"Ha, ha, ha!"

Dzisiaj są to tylko wątpliwości tych, którzy nie chcą zrezygnować ze starych sprawdzonych receptur i próbować nowych smaków czy podejmować kulinarnych wyzwań. Ale kiedy robiłem te babeczki po raz pierwszy, były one tak totalną nowością (przynajmniej ostatnich dekadach), że mało kto o nich wiedział. Oczywiście, ze względu na niewielką popularność czekoladowego ciasta z buraka, ciężko było znaleźć zdrowy przepis w Internecie. Dlatego po raz kolejny podjąłem wyzwanie opracowania własnej receptury i po pewnych udoskonaleniach prezentuję ją w dzisiejszym wpisie.


Jeśli nadal macie wątpliwości, czy czekoladowe babeczki z buraka mogą być smaczne, pomyślcie o tym, jakie wdzięczne jest to warzywo. Słodkie (zwłaszcza po upieczeniu). Aromatyczne (właściwie w typowo "ciastowy" sposób, czyli tak jak jabłko). Nadające wilgotność. Czy można sobie wyobrazić składnik, który mógłby mieć więcej cech upoważniających go do znalezienia się w babeczkach? (to było pytanie retoryczne, nie musicie odpowiadać)

Jestem przekonany, że zakochacie się w tych babeczkach, które są puszyste, ale wilgotne. Czekoladowe, ale w sposób inny, niż znaliście do tej pory. Deserowe, ale mogące jednocześnie stanowić samodzielną pożywną przekąskę. Zaskakujące swoim smakiem i aromatem, ale jednocześnie przywodzące na myśl dobrze znane wspomnienia.

Chcecie spróbować? No to do dzieła! I nie zapomnijcie zaprosić gości na degustację. Z pewnością zaskoczycie niektórych tym, że tak smaczne babeczki mogą być zrobione z warzywa :).

PRZEPIS W WERSJI PDF ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Składniki

na 4 okrągłe foremki o średnicy 9 cm i wysokości 7 cm


1 jajko*

40 g masła klarowanego**

¾ szklanki mleka krowiego lub roślinnego*** (można zastąpić wodą)

60 g gorzkiego kakao

1 łyżeczka sody

130 g szklanki mąki jaglanej (lub ryżowej)

80 g mąki żytniej 2000

50 g mąki owsianej****

150g puree z marchewki lub buraka*****

50 g jabłka, zmiksowanego na gładką masę lub startego na tarce o drobnych oczkach

150g jabłka pokrojonego w drobną kostkę******

Wykonanie

  1. Piekarnik rozgrzać do 180 st. C (w trybie góra-dół, bez termoobiegu).

  2. Mleko, masło klarowane i jajko ubić na puszystą masę.

  3. Wymieszać suche składniki i dodać do zmiksowanego mleka.

  4. Dodać marchewkę/buraka i jabłko i dokładnie wymieszać.

  5. Foremki wysmarować masłem klarowanym, wysypać mąką (wygodnie jest użyć żytniej 2000 albo jakiejś inne sypkie, np. jaglanej lub ryżowej).

  6. Umieścić masę w foremkach i piec 40 minut. Po tym czasie sprawdzić babeczki patyczkiem. Jeśli jest mokry, a ciasto się do niego przykleja, przedłużyć czas pieczenia o 5 minut i ponownie sprawdzić.

Wskazówki

* warto zadbać o to, by jajko pochodziło z dobrego źródła (najlepiej od znajomej gospodyni, u której kury chodzą sobie "luzem" i karmione są tradycyjnie, a nie gotową paszą; jeśli jednak nie macie dostępu do takich jajek, poszukajcie takich z "0" na pieczątce; żółtko jajka, zgodnie z nazwą, powinno być żółte, a nie pomarańczowe)

** masło klarowane najlepiej zrobić samemu (przepis znajdziecie tutaj); produkty dostępne w sklepie mają kontakt z plastikowym opakowaniem i mogą być „ulepszone” na każdym etapie produkcji; więcej o tłuszczach piszemy tutaj

*** niestety, mleko roślinne kupowane w sklepach nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowiem ze względu na liczne dodatki o trudnym do przewidzenia wpływie na ludzki organizm, a także to, że są sprzedawane w opakowaniach wydzielających szkodliwe substancje (może te najdroższe produkty są lepsze jakościowo, ale wątpię, żeby były nieszkodliwe); jeśli chcecie mieć naprawdę zdrowe (i smaczne) mleko roślinne, można bardzo łatwo zrobić je samodzielnie – przepis podajemy tutaj

**** mąkę owsianą można zrobić tanio i szybko, mieląc połączone otręby owsiane (ok. 50%) i płatki owsiane (ok. 50%), np. 50 g otrębów owsianych i 50 g płatków owsianych

***** aby otrzymać puree, buraka (marchew) należy ugotować lub upiec i zmiksować na gładką masę lub przetrzeć przez sito; jeśli buraka upieczemy, będzie on słodszy i będzie miał lepszą konsystencję niż w przypadku ugotowanego; można go upiec przy okazji pieczenia czegoś innego, żeby nie marnować energii; najlepiej pokroić buraka na duże kawałki i piec w naczyniu żaroodpornym - nie straci wówczas wilgotności - polecam taki sposób pieczenia warzyw również wówczas, kiedy mają one stanowić dodatek do obiadu

****** jeśli lubicie słodkie ciasta, możecie dorzucić do babeczek jeszcze garść rodzynek albo dodatkową porcję jabłka pokrojonego w kostkę, ponieważ babeczki same w sobie są tylko delikatnie słodkie


#babeczkiczekoladowe #ciastowarzywne #ciastoczekoladowe #kakao #burak

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page